افزایش سقف تخصیص سربازی امریه در کشور

تعریف حمایت

در حوزه دانش بنیان تسهیلات متفاوتی ارائه می شود که در زمینه های گوناگون به شرکت ها کمک می کنند تا کار خود را توسعه داده و به ارزآوری برای کشور بپردازند. یکی از این تسهیلات، مربوط به نظام وظیفه می شود که برای حوزه دانش بنیان در قالب امریه دانش بنیان ارائه شده است. دقت داشته باشید که این تسهیلات شامل معافیت نیست و تنها به عنوان امریه در محل شرکت ارائه می گردد.

امریه دانش بنیان همواره با محدودیت شدید از جانب نظام وظیفه بوده است که به ۷۵۰ نفر می رسید. این آمار با توجه به حضور بیش از ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور و تلاش ها برای دو برابر نمودن این تعداد می توانست به شدت در تشویق شرکت ها به ورود به این عرصه موثر باشد. اما حالا با تلاش های معاونت علمی ریاست جمهوری شاهد افزایش این سقف هستیم که به عنوان انگیزه مضاعفی برای شرکت ها به حساب می آید.

افزایش سقف

رضا اسدی فرد، رییس مرکز شرکت‌ ها و مؤسسات دانش‌ بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دو برابر شدن ظرفیت جذب سرباز در زیست بوم فناوری و نوآوری خبر داد و گفت: «نیروی انسانی یکی از مهم‌ ترین زیرساخت‌ ها برای افزایش کمی و کیفی شرکت‌ های دانش ‌بنیان است و این دغدغه، همیشه یکی از مهم ‌ترین چالش‌ های شرکت‌ های دانش‌ بنیان در این سال‌ ها بوده است و مقام معظم رهبری نیز این دغدغه را در دیدارهای خود مطرح کرده‌ اند.»

وی در ادامه در توضیح اهمیت این حمایت افزود: «در برخی از شرکت ‌های دانش ‌بنیان، بسیاری از نیروهای مهم و کلیدی از جمله مدیرعامل، اعضای هیات ‌مدیره و نیروهای دانشی شرکت، با مساله سربازی مواجه هستند و خروج آن‌ ها از شرکت حتی به صورت کوتاه مدت، شرکت را دچار مشکلات عدیده می‌ کند. از سوی دیگر پایین بودن ظرفیت ‌های امریه و پروژه جایگزین خدمت در شرکت‌ های دانش ‌بنیان در سال‌ های گذشته باعث می ‌شد که بسیاری از این نیروهای کلیدی نتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.»

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   توسعه واکسن آنفلوانزای نوترکیب

وی افزود: «با توجه به پیگیری‌ های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص افزایش واگذاری ظرفیت دانش ‌آموختگان برتر فناور و سربازان فناور، پس از بررسی ‌های ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین موافقت فرمانده معظم کل قوا، این ظرفیت به ‌طور قابل ‌توجهی افزایش یافت.»

به گفته عضو هیات‌ علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری ، ظرفیت سالانه واگذاری افراد دانش ‌آموخته برتر به شرکت‌ های دانش ‌بنیان از ۲۰۰ نفر به تعداد ۴۰۰ نفر و ظرفیت سالانه واگذاری سربازی فناوری به‌ صورت مأمور امریه از ۷۵۰ نفر به ۱۵۰۰ نفر در مصوبه جدید افزایش یافته است و سالانه نزدیک به ۲ هزار نفر می‌ توانند از تسهیلات سربازی تخصصی در شرکت‌ های دانش‌ بنیان استفاده کنند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.