قطعات ساخت داخل خودرو به فهرست محصولات دانش بنیان اضافه می شوند

نشست صمیمانه سازندگان زنجیره تامین ساپکو با حضور رئیس صندوق نوآوری

نشست صمیمانه سازندگان زنجیره تامین ساپکو با حضور رئیس صندوق نوآوری برگزار شد که وی با اشاره به فهرست محصولات دانش‌بنیان در صنایع مختلف، درباره درج قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی در فهرست محصولات دانش بنیان تاکید کرد:

“با همکاری ایران خودرو فهرستی از قطعات خودرو به فهرست محصولات دانش بنیان اضافه خواهد شد، به عبارت دیگر قطعات مورد نیاز خودرو که داخلی سازی شده اند به فهرست محصولات دانش بنیان اضافه می شود. همچنین شرکت های سازنده قطعات خودرو با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به سرعت دانش بنیان خواهند شد زیرا در واقعیت بسیاری از این شرکت ها دانش بنیان هستند و تلاش می کنیم تا فرایند اخذ دانش بنیانی برای این شرکت ها کوتاه شود.”

نشست صمیمانه سازندگان زنجیره تامین ساپکو با حضور رئیس صندوق نوآوری

رویکرد مثبت صنایع به سمت تولیدات دانش بنیان


دکتر علی وحدت با اشاره به رویکرد مثبت صنایع به سمت تولیدات در شرایط تحریم‌ گفت:

“همچنان که شرکت های قطعه سازی توانسته اند بخش مهمی از نیازهای صنعت خودرو را رفع و داخلی سازی کنند ، در یک سال و نیم گذشته نیز شرکت های دانش بنیان به خصوص در حوزه داروهای نوترکیب و تجهیزات پزشکی توانسته اند بخش اعظمی از نیازهای اساسی کشور را داخلی سازی کنند. در حوزه تجهیزات پزشکی اتفاقات قابل توجه پیش آمده که اگر فشار تحریم ها وجود نداشت، بخش های مختلف کشور به این توانایی ها توجه نمی کردند، بنابراین از شرایط تحریم باید در حوزه خودرو و قطعه سازی استفاده بهینه کرد.”


به گفته وحدت، کشور انباشت زیادی از دانش فنی در حوزه های مختلف دارد که بعد از تحریم ها و ایجاد چالش های جدی در بخش های مختلف، شرکت های دانش بنیان در رفع این چالش ها نقش مهمی داشتند.

فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان


وی در مورد فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت:

“در حال حاضر در اکوسیستم نوآوری کشور مشتمل بر ۴۶۰۰ شرکت دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند و از منابع مالی مختلف برای حمایت و تجهیز این شرکت ها استفاده شده است. در یک سال گذشته بیش از دو هزار میلیارد تومان خدمات مالی به صورت مستقیم و بیش از هزار میلیارد تومان سرویس های مربوط به تضامین مالی از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان ارائه شده است. بخشی از این سرویس ها برای شرکت های قطعه سازی بوده که دانش بنیان شده اند و همچنان می توانند از تسهیلات مختلف مانند نمونه سازی، لیزینگ و سرمایه در گردش با نرخ ترجیحی استفاده کنند.”


وحدت در ادامه راهکار توسعه و استفاده از دستاوردهای جدید شرکت های دانش بنیان را تبیین کرد و گفت:

“در حوزه خودرو نیز ایجاد مکانیزم پایدار برای تزریق نوآوری به خودروسازان و شرکت های بزرگ قطعه ساز راهکار بهتری است. البته باید به این نکته توجه کرد که اگر در شرایط کنونی قطعه سازان، مشکل خودروسازان را رفع کردند در صورت تغییر شرایط، نباید چرخه تغییر نکند زیرا به جوشش نوآوری در کشور صدمه خواهد زد. باید با ایجاد یک مکانیزم پایدار، این میثاق نامه دو طرفه ادامه داشته باشد.”

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.