معافیت سربازی

تسهیلات ویژه سربازی شرکت های دانش بنیان

یکی از دغدغه های جدی پسران پس از فارغ التحصیلی،  مسئله سربازی است. با رایزنی های انجام شده و جدی شدن مسئله گسترش و توسعه شرکت های دانش بنیان، موقعیتی فراهم شده است که دانشجویان و صاحبان کسب و کارهای دانش بنیان، پس از گذراندن دوره آموزشی، سربازی خود را در  میان متخصصان و نخبگان حوزه دانش بنیان بگذرتنند و ضمن خدمت، تجارب بسیار ارزشمندی را در این حوزه به دست آورند. برای بهره مندی و استفاه حداکثری از این موقعیت، بهتر است که جوانا و نخبگان در حوزه های مختلف از همان ابتدا در حوزه تخصصی خود مشغول باشند و تا فرا رسیدن زمان اعزام به سربازی، اقدام به دریافت امریه از شرکت ها و موسسات دانش بنیان نمایند.

تسهیلات سربازی دانش بنیان

با نیاز کشور به توسعه شرکت ها و موسسات دانش بنیان و پیش بینی تسهیلات برای سربازان نخبه و دانشجو، پسران می توانند با دریافت امریه، به عنوان نیروی امریه در شرکت ها و یا صنایع دفاعی کشور، دوران خدمت خود را سپری کنند.

دانش بنیان سربازی

چه کسانی میتوانند از تسهیلات دانش بنیان سربازی بهره مند شوند؟

اعضای اصلی و بنیانگذاران شرکت ها و موسسه های دانش بنیان و تمامی افرادی که به صورت تمام وقت در شرکت های دانش بنیان فعالیت دارند، می توانند با در نظر گرفتن سمت و مدت زمان فعالیت در آن شرکت، حداقل امتیاز های لازم را کسب نمایند و پس از آن، جهت انجام پروژه جایگزین خدمت به مرکز نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می شود. در ادامه ، افراد می توانند با انجام پروژه ای حداقل ۱۴ ماهه برای صنایع دفاعی و کشوری و با حضور در دوره آموزشی ویژه نخبگان به سربازی خود پایان دهند. یکی دیگر از تسهیلات شرکت های دانش بنیان، امکان گرفتن امریه است. نکته مهمی که پسران باید به آن توجه نمایند، مدت زمان خدمت این نوع امریه، ۲۴ ماه است که پس از گذراندن ۲ ماه آموزشی، جهت ادامه دوران خدمت به عنوان نیروی تمام وقت به شرکت و یا موسسه مربوطه منتقل می شوند و در حوزه مشخصی شروع به فعالیت می نمایند. البته با ظهور کرونا امکان کم و یا زیاد شدن زمان این مدت زمان ها وجود دارد. حداقل مدرک لازم برای این دوره، کارشناسی است که به علاوه لازم است که فرد حداقل ۳ ماه سابقه بیمه در شرکت دانش بنیان الزامی است. با در نظر گرفتن امتیازبندی پیوست در شیوه نامه های بهره مندی از  تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی، حداقل ۸۰ امتیاز از جدول امتیاز فناورانه در شرکت کسب کرده باشند.

امریه سربازی دانش بنیان

توصیف مشمولان سربازی

با استناد به ماده ۲ قانون خدمت وظیفه عمومی، در باره مشمول چنین آمده است: مشمول کسی است که در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار داشته باشد و برابر قانون، افراد از ۱۸ سالگی تمام تا ۵۰ سالگی تمام در شمول قانون وظیفه عمومی قرار دارند. در ادامه با در نظر گرفتن ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، انجام برخی از امور، نازمند داشتن کارت پایان خدمت و معلوم بودن وضعیت مشمولیت است:

 • شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه
 • کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی از وزارتخانه مربوطه
 • صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی
 • دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی
 • استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی

فرآیند اعطای معافیت سربازی دانش بنیان

فرد متقاضی با ورود به سامانه Sina.bmn ir ، اطلاعات خود و شرکت را ثبت نموده و فرآیند وارد کردن اطلاعات را تکمیل می نماید. در زمان ثبت نام می بایست، شرکت مدکور، معرفی نامه ای را برای فرد متقاضی صادر نماید و متقاضی آن را اسکن کرده و در قسمت مشخص شده سامانه، بارگزاری نماید. پس از اتمام فرآیند، موارد مطرح شده را معاونت علمی ریاست جمهوری پیگیری می کند و نتیجه را اعلام می دارد.

گزینش سربازی دانش بنیان

برای بهره مندی از معافیت سربازی، داشتن یکی از شرایط ذیل الزامی است:

 • داشتن اظهارنامه مالیاتی و بر مبنای آن؛ فروش شرکت بیش از ۱ میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان) باشد. به ازای هر ۱۰۰ میلیون، یک سرباز اضافه می شود.
 • بر اساس فهرست بیمه،تعداد افراد شاغل در مجموعه حدقل ۲۰ نفر باشند. به ازای هر بیست نفر، یک سرباز اضافه می شود و در صورتی که ۱۰ نفر به ۲۰ نفر اضاف گردد، یک سرباز دیگر اضافه خواهد شد.
 • بر مبنای آخرین گزارش صورت معاملات فصلی،فروش شرکت حداقل ۵۰ میلیون تومان باشد.

در هر شرکت دانش بنیان، در سال و یک سال خورشیدی، سهمیه ۳ نفر سرباز در نظر گرفته شده است و صرفا می توانند در همانم سال از آن استفاده کنند و قابل انتقال به سال بعد نیست و  این روند هر ساله ادامه خواهد داشت.

 راهنمای استفاده از تسهیلات خدمت نظام وظیفه ی تخصصی شرکت های دانش بنیان


[purchase_link id=”357928″ text=”خرید” style=”button” color=”blue”]

راهنمای استفاده از تسهیلات خدمت نظام وظیفه ی تخصصی شرکت های دانش بنیان

سایت شبکه دانش بنیان ایران به منظور کمک به متقاضیان دریافت امریه سربازی در شرکت های دانش بنیان، راهنمای استفاده از تسهیلات معافیت خدمت نظام وظیفه ی تخصصی شرکت های دانش بنیان را تهیه نموده و تنها از طریق همین درگاه عرضه می نماید.
این فایل شامل موارد زیر می باشد:

 • شیوه نامه
 • نحوه بارگزاری اطلاعات در سایت
 • نحوه ارسال درخواست در سایت
 • کاربرگ های مورد نیاز
 • نحوه محاسبه امتیاز شرکت های فناورانه
 • پاسخ به سوالات متداول
 • جدول امتیازات بنیاد ملی نخبگان
 • فلوچارت اجرا
لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.