تشخیص زلزله

تشخیص زلزله

پیش بینی زلزله

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه زلزله گفت: محصول اصلی این شرکت، شتاب نگار است که با قابلیت قطع گاز و آب ساخته شده است و در هنگام زلزله ۷ فرمان صادر می‌ کند که قطع‌ گاز، آب و برق، آژیر هشدار و توقف آسانسور و … از جمله آن ها است.

در هنگام وقوع زلزله، انفجارهای ناشی از ترکیدن لوله های گاز و آب و آتش سوزی تاسیسات برق کار نجات زلزله زدگان و امدادرسانی به آن ها را سخت می کند. خوشبختانه پیشرفت فناوری های هوشمند، مقابله با این خرابی ها را آسان کرده است و این روزها فناوران دانش بنیان، راهکار مقابله با این خطرات در هنگام زمین لرزه را پیش بینی کردند و ابزارهای کنترلی لازم را در کشور ساختند.

رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان ایمن زلزله سدید گفت: این شرکت از سال ۱۳۸۹ تاسیس شد که یک شرکت دانش بنیان است ولی سابقه پژوهشی ما به سه دهه قبل باز می گردد در اصل بعد از زلزله رودبار بنده به عنوان سرگروه تیم امداد به منطقه اعزام شده بودم و در آنجا مشاهده کردم مردم زیادی در خواب تلف شده بودند.

آنجا بود که ساخت یک دستگاه هشداردهنده به نظرم ضروری رسید و در این سه دهه، آن ایده هشداردهنده برای بیدار کردن مردم در هنگام زلزله در زلزله های شب هنگام به تکنولوژی امروز رسید؛ ۱۵ سال قبل از تاسیس شرکت، با یک گروهی که همگی اعضای هیات علمی دانشگاه بودند در زمینه سیستم های الکترونیکی قطع اتوماتیک گاز حساس به امواج زلزله مطابق با استانداردهای بین المللی کار کردیم و بعد از آن نیز شتاب نگار را ساختیم و تاییدیه آن را سال گذشته از سوئیس دریافت کردیم.

تشخیص زلزله

مزایای زلزله نگار شتاب نگار

وی ادامه داد:‌ امروز کارخانجات بزرگ مثل کارخانجات سیمان، فولاد و پتروشیمی ها علاقه مند هستند که این سیستم در ورودی ها و تاسیسات گازشان نصب شود و اگر شرکت ملی گاز همکاری کند، قطعاً یک خطر بالقوه و جدی از مسیر کارخانجات بزرگ و سنگین در هنگام زلزله کم می شود.

معصومی اظهار کرد:‌ عملکرد سیستم‌ ها در زلزله‌ به گونه ای است که جاهایی که باید فعال شده و گاز را قطع کنند، قطع می کنند. یک سطح انرژی در آن ها تعریف کردیم که اگر انرژی زلزله در آن محدوده فرکانسی خاص، از حدی عبور کند یعنی آن انرژی برای سازه ها خطرناک است و گاز بایستی قطع شود؛ به عنوان مثال در زلزله ترکمنچای دستگاهی که در سراب بود را قطع کردند ولی دستگاهی که در میانه بوده و فاصله آن نیز بیشتر بود و انرژی زلزله در آنجا کمتر رسیده بود، سیستم‌ ها فعال نشدند.

رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان گفت:‌ ما در کشور بالغ بر ۲۰ هزار ایستگاه تقلیل فشار گاز داریم که امروز کمتر از ۱۰۰ ایستگاه مجهز شدند یعنی کمتر از ۰.۵ درصد از این ایستگاه های تقلیل فشار پرخطر به این سیستم ها مجهز شدند و به همین خاطر به کمک مدیران و اداره مهندسی گاز کشور نیاز داریم که این تکنولوژی با توجه به اینکه تمام استانداردهای جهانی را پاس کرده است آن را به ایستگاه های تقلیل فشار ورود بدهیم.

محصولات لرزه نگاری

معصومی با بیان اینکه محصولات این شرکت شامل نوآوری های مختلفی است، خاطرنشان کرد: قطع کن های گاز در قیاس با نمونه های مشابه خارجی که مکانیکی هستند و به ارتعاشات محیطی پاسخ داده و گاز را به جز زلزله با حرکات محیطی قطع می کنند، این سیستم ها تخصصی و انحصاری برای زلزله عمل کردند یعنی در فرکانس های خاص میزان انرژی را محاسبه کرده و در صورت نیاز فرمان قطع گاز را می دهد.

مجید تمیمی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نیز اظهار کرد: محصول اصلی شرکت ما شتاب نگار با قابلیت قطع گاز و آب است این سیستم در هنگام زلزله باعث می شود که گاز قطع شود و از آتش‌ سوزی های مهیب جلوگیری می کند. این دستگاه در هنگام زلزله ۷ فرمان صادر می کند که یکی آژیر هشدار و بعد از آن آسانسور در نزدیکترین طبقه متوقف می شود و درب های اتوماتیک را باز نگه می دارد. قطع آب، قطع برق نیز در مراحل بعدی انجام می شود.

رضا سبحانی مسئول پایگاه داده این شرکت دانش بنیان نیز گفت: اطلاعات دستگاه هایی که در شهرستان ها نصب شده است به صورت مانیتورینگ و آنلاین قابل مشاهده است و هر خطایی در دستگاه‌ ها در این مرکز قابل مشاهده است.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.