آویزه آستری چاه حفاری

آویزه های آستری داخلی

آویزه ها و پس آویزه های آستری، ابزارهایی هستند که داخل چاه های نفت و گاز نصب شده و در هنگام عملیات حفاری برای کوتاه کردن زمان بستن لوله های آستری تا سطح یا عمیق تر کردن چاه های قدیمی و برخی موارد دیگر استفاده می شوند. پرویز آقایی گواری، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس پولاد که این محصول را تولید کرده است، از اهمیت این محصول در صنایع حفاری نفت و گاز گفت و ادامه داد: «هنگام حفاری چاه و بعد از هر مرحله مته‌کاری نیاز است که دیواره چاه که به علت متخلخل بودن امکان ریزش و یا خروج ماده نفتی و یا حتی ورود آب به دهانه چاه را دارد، توسط لوله‌هایی که به جداری معروف هستند پوشش داده شده و پس از آن سیمان ‌کاری در اطراف آن صورت گیرد.»

آویزه آستری چاه حفاری

پوشش دادن جداره توسط لوله جداری و سیمان‌ کاری در هر مرحله از حفر چاه انجام می شود که باید تا سر چاه ادامه پیدا کند. این فرایند هزینه بالایی برای تأمین لوله‌های جداری و سیمان به پروژه تحمیل می کند. استفاده از آویزه های آستری یکی از روش هایی است که به کمک آن می توان مقدار لوله‌های جداری را کاهش داد که منجر به کاهش قابل توجه هزینه می شود.

تولید این محصول در داخل کشور سابقه چندانی ندارد. حتی پس از تولید اولیه در داخل کشور، کارآیی آویزه آستری مشابه نمونه خارجی نبوده است که این چالش نیز با تحقیقاتی که صورت گرفت، برطرف شد. شرکت دانش بنیان پارس پولاد توانسته است محصول مشابه نمونه خارجی و با همان کارآیی در داخل کشور تولید نماید.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   ساخت یک پالایشگاه برای تولید سوخت کم گوگرد کشتی

نصب محصول ایران‌ ساخت در ۱۲ چاه بین‌المللی

آویزه آستری چرخشی طراحی شده توسط پارس پولاد به هدف بهره وری صنایع نفت کشور از ابزارهای مورد استفاده در کشورهای پیشرفته تولید شده است. ضریب اطمینان و متراژ بالا، مناسب بودن برای چاه های عمیق، انحرافی و افقی، آسانی کار و کاهش زمان حفاری از جمله ویژگی های این محصول در مقایسه با نوع مکانیکی آن است. همچنین فعالان فناور این شرکت دانش‌بنیان، برای اولین بار موفق به طراحی و تولید آویزه آستری در سایزهای خاص با کاربردهای ویژه شده اند.

بالغ بر ۱۸۰۰ دستگاه آویزه آستری ایران‌ ساخت، در میدان های نفتی متعدد مانند نفت مرکزی، نفت فلات قاره، آزادگان و آذریاران مورد استفاده قرار گرفته است. آقایی گواری گفت: «شرکت پارس پولاد در حوزه صادرات نیز موفق بوده و امروز در ۱۲ حلقه چاه خارجی نیز عملیات رانش و نصب آویزه آستری را با موفقیت پیش برده ایم که عمدتا در کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت گرفته است.»

قیمت آویزه های آستری تولید شده توسط پارس پولاد به مراتب پایین‌تر از قیمت نمونه خارجی است و شرکت‌های داخلی با صرف هزینه بسیار پایین تر نسبت به نمونه های خارجی از همان سطح کیفی برخوردار شوند. با تولید این نوع آویزه ضمن ایجاد ۴۵ فرصت شغلی و به کارگیری متخصصان بومی خوزستان، نیاز صنایع به نیروی انسانی نیز تأمین شده است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.