توسعه واکسن آنفلوانزای نوترکیب

بومی سازی واکسن

یک شرکت دانش بنیان داخلی در حوزه پزشکی موفق به تولید واکسن آنفلوانزای نوترکیب شده است. عبدالغفاری مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص اهمیت واکسن آنفلوانزای فصلی گفت: «واکسن یک کالای استراتژیک بوده و برای هر کشوری بسیار مهم و با اهمیت است. در سال ‌های گذشته ایران در تولید واکسن در منطقه فعالیت‌ هایی داشته، اما زیر ساخت لازمی برای واکسن‌ هایی با تکنولوژی بالا خیلی وجود نداشت و این مسئله خود را در پاندمی کووید ۱۹ نشان داد. صنعت بیوتک در ایران از دهه ۷۰ در کشور رو به رشد بوده و پیشرفت‌ های فراوانی هم داشته، ولی حوزه واکسن در این بین مغفول مانده بود که تیم ما با توجه به نیاز کشور به این حوزه وارد شد.»

وی با اشاره به عملکرد شرکت خود در این زمینه ادامه داد: «این شرکت دانش بنیان فعال در حوزه پزشکی از سال ۱۳۹۷ با پشتوانه کاری که تیم تحقیق و توسعه آن بر روی واکسن نوترکیب دیگری انجام داده بود، تصمیم به تولید واکسن ‌هایی با تکنولوژی بالا کرد. در این حوزه تمرکز این شرکت بر روی واکسن ‌هایی مانند واکسن آنفلوانزای فصلی نوترکیب قرار گرفت که برای کشور حیاتی بوده و صرفا وارداتی هستند و تولید داخل نداشتند و ارزبری بسیار بالایی را برای کشور داشتند.»

نیاز به واکسن

این محصول از سال ۹۷ در دست تولید بوده است. عبدالغفاری در این خصوص گفت: «فعالیت بر روی این واکسن از همان سال ۱۳۹۷ شروع شد و در طی ۳ سال تیم تحقیق و توسعه این شرکت با حمایت ‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که این حوزه از جمله دغدغه‌ های جدی ایشان از گذشته بود به سرانجام رسید و امروز این افتخار را داریم که واکسن آنفلوانزا فصلی نوترکیب را برای اولین بار به عنوان اولین تولید کننده این واکسن در داخل کشور به بازار عرضه کنیم. واکسن آنفلوانزا نوترکیب ۴ ظرفیتی، از جمله واکسن‌ های مورد نیاز کشور بوده که سازمان بهداشت جهانی توصیه می ‌کند تمامی خانم ها‌ی باردار، افراد مسن و افراد دارای نیاز‌های خاص و پرسنل شاغل در حوزه سلامت به صورت سالانه دریافت کنند.»

در سالیان گذشته نیاز پزشکی به واکسن آنفلوانزا، حداقل برای ایمن سازی و واکسیناسیون افراد حساس و سالمند، در کشور وجود داشته و هر سال حدود ۳ الی ۵ میلیون دوز از این واکسن وارد کشور می ‌شد که نیازمند تامین ارز بسیار بالایی بوده است.

با توجه به پاندمی بیماری کرونا و نیاز بیشتر به واکسن آنفلوانزا و کمبود این واکسن در ایران و تمام دنیا و همچنین تحریم‌ های ظالمانه در سال ‌های گذشته، متاسفانه تامین واکسن با تاخیر و به سختی انجام شده است. بهترین زمان مصرف این واکسن در پاییز هر سال بوده و از نظر نحوه تزریق به صورت تک دوز است، ولی استفاده از آن در هر زمان دیگری از فصل سرد توصیه شده و می ‌تواند باعث پیشگیری از آنفلوانزا و بیماری ‌های مرتبط با آن می ‌شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته نشان داده شده که استفاده از این واکسن می‌ تواند باعث کاهش مراجعه افراد به پزشک از منظر بیماری‌ های تنفسی شود و کاهش هزینه ‌های اقتصادی را نیز برای جامعه خواهد داشت.

واکسن آنفلوانزای نوترکیب

ساختار و ویژگی ها

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: «این محصول ترکیبی از پروتئین هماگلوتینین خالص، تهیه شده از سویه ‌های اعلامی سازمان بهداشت جهانی و مورد تایید سازمان غذا و دارو است. اکثر محصولات موجود در بازار بر اساس تکنولوژی سنتی در تخم مرغ تولید می ‌شوند. در این محصول از تکنولوژی نوترکیب که نسل سوم واکسن بوده استفاده شده که از جدیدترین تکنولوژی ‌های تولید واکسن آنفلوانزا در دنیا محسوب می‌ شود که علاوه بر اینکه می‌ توان در مدت زمان کوتاه تری و میزان بیشتری تولید این واکسن را انجام داد. همچنین دارای اثر بخشی بهتر، عوارض جانبی و حساسیت ‌های کمتری به نسبت واکسن ‌های آنفلوانزای دیگر است. این نوع واکسن با تکنولوژی نوترکیب فقط در اختیار یک شرکت بوده و این محصول فقط در ایالات متحده و بخش‌ هایی از اروپا توزیع می ‌شود.»

تولید صنعتی این محصول نیز آغاز شده است. شرکت تولیدکننده با نظارت سازمان غذا و دارو، مطالعه بالینی محصول را در ۲ مقطع انجام داده و از نظر اثر بخشی و عوارض، تمام بررسی های مورد نیاز را تکمیل کرده است. نتایج این بررسی ها رضابت بخش بوده و در نتیجه واکسن پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو وارد بازار شده است. این محصول که در حال حاضر در اختیار عموم مردم قرار گرفته است، ابتدا به هدف تامین نیاز داخلی و پس از آن ورود به بازار‌های منطقه و صادرات توسعه یافته است. لازم به ذکر است که این شرکت به صورت اختصاصی در حوزه واکسن فعالیت دارد و تمام سعی آن ایجاد دانش فنی و تامین واکسن‌ های مورد نیاز حوزه پزشکی کشور است که تولید داخل ندارند.

عبدالغفاری برای جمع بندی گفت: «در حال حاضر این واکسن با تکنولوژی تخم مرغی هر عدد با قیمت ۷ الی ۹ میلیون یورو از خارج از کشور تامین شده که باعث خروج ارز بسیار بالایی از کشور می ‌شود و با تولید این محصول نوترکیب از خروج این میزان ارز می‌ تواند جلوگیری شود.»

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.