پوشش افزایش ماندگاری مواد غذایی

پوشش افزایش ماندگاری مواد غذایی

کمک به ماندگاری

ماندگاری مواد غذایی همواره یکی از مسائل مطرح در حوزه تغذیه بوده است. گرچه در سالیان اخیر پیشرفت های گسترده در این زمینه انجام شده، اما بسیاری از روش های افزایش طول عمر و تازگی محصولات غذایی روش های مبتنی بر مواد شیمیایی یا شرایط نگهداری مصنوعی هستند که آثار منفی خاص خود را دارند. هر راه حلی که با حداقل هزینه مالی و سلامتی قادر باشد بیشترین میزان افزایش طول عمر را تضمین کند، پتانسیل حضور در این عرصه را خواهد داشت. حالا یکی از شرکت ‌های دانش‌ بنیان ایرانی نوعی پوشش از جنس پلیمر زیستی توسعه داده که روی تخم ‌مرغ اعمال شده و ماندگاری و تازگی این ماده غذایی را تا دو برابر افزایش می‌ دهد. این پوشش از ترکیب محلول نشاسته با اسید چربی موسوم به اسید اولئیک اصلاح شده ساخته شده است.

ایمان شهابی، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان تولیدکننده این پوشش در رابطه با ویژگی های این پوشش و هدف توسعه آن گفت: «پوشش افزایش‌ دهنده ماندگاری تخم ‌مرغ منافذ موجود روی پوسته آن را مسدود می ‌کند. بدین ترتیب رطوبت کمتری از تخم ‌مرغ خارج و اکسیژن کمتری نیز به آن وارد می ‌شود، بدین ترتیب ماندگاری محصول افزایش می ‌یابد. این پوشش باعث می‌ شود میزان تازگی تخم‌ مرغ تا دو ماه مانند هفته اول باشد.»

پوشش افزایش نگهداری تخم مرغ

ویژگی های پوشش

وی در خصوص ماندگاری تخم مرغ و اثر استفاده از این محصول ادامه داد: «تخم ‌مرغ هر ماه به طور متوسط بین ۱۰ تا ۲۵ درصد، بسته به شرایط نگهداری، افت وزنی دارد. وقتی این پوشش زیستی روی تخم‌ مرغ قرار می‌ گیرد، افت وزن آن به ۰.۸ درصد می‌ رسد. این امر بر حوزه صادرات و تنظیم بازار تخم‌ مرغ نیز اثر می‌ گذارد چراکه بزرگترین معضل در این دو حوزه عدم ماندگاری بالای این ماده غذایی پرارزش است. این پوشش زیستی ثبت اختراع نیز شده است.»

این پوشش در دو حالت نانوساختار و میکروساختار تولید می ‌شود، از سازمان غذا و دارو گواهینامه دارد و از سازمان دامپزشکی نیز گواهی مصرف اخذ کرده است. یکی از مهمترین برگ های برنده این محصول توانایی عمل در مقیاس نانو است که اثباتی بر به کارگیری فناوری سطح بالا در توسعه محصول است.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.