واکسن کرونا

واکسن ایرانی کرونا

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: هم اکنون چهار شرکت دانش بنیان در مراحل پیشرفته تولید واکسن کرونا در ایران هستند و با عبور از مرحله آزمایش حیوانی، بزودی وارد مرحله آزمایش بالینی خواهند شد.

دکتر مصطفی قانعی افزود: ستاد ملی مدیریت کرونا حمایت خود را از تمام کسانی که توانایی تولید واکسن داشتند از همان ابتدا اعلام و آغاز کرد.

 وی خاطرنشان کرد: حدود چند ماه است که همکاران در قالب شرکت های دانش بنیان در حال کار هستند و در حال حاضر چهار شرکت دانش بنیان موفق شدند که جلوتر از بقیه محصولشان را وارد مرحله آزمایش حیوانی کنند.

 دبیر کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا افزود : برای این که واکسن بتواند وارد مرحله نهایی بشود، ۱۴ مرحله در کمیته ملی واکسن کرونا پیش بینی شد که از  این ۱۴ مرحله در شرکت های دانش بنیان، ۶ مرحله طی شده است.

 دکتر قانعی تصریح کرد: لازم است که شرکت ها با صنعتی که می خواهند واکسن را در حد وسیع تولید کنند قرارداد امضا کنند.

واکسن کرونا

تست بالینی واکسن کرونا

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان این که در آبان ماه نشست مشترک برای همه واکسن سازان برگزار و همه مراحل اعلام می شود ، گفت: شرکت ها باید بتوانند از کمیته اخلاق کشوری مجوز کار تحقیقات بالینی دریافت کنند و همین طور بتوانند قرار داد محلی که می خواهند تولید را صنعتی کنند در ماه بعد به تایید سازمان غذا و دارو برسانند.

وی درباره گمانه زنی ها در خصوص گروه های انسانی که در مراحل انسانی مورد مطالعه قرار خواهند گرفت، گفت: تا الان آن چه که مسلم است با توجه به این که برخی افراد که کرونا گرفتند یکبار دیگر مبتلا شدند، برنامه اصلی بر تزریق دو دز واکسن است و ممکن است در آینده برای این افراد شیوه ترکیب دو واکسن جداگانه در نظر گرفته شود و منتظر نتایج مرحله سوم تحقیقات بالینی سایر کشورها به دست ما برسد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   طرح تیکاف

 دبیر کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: باید در طرح تحقیقات مرحله یک و دو و سه واکسن سازان این ها نوشته شود و به کمیته ملی اخلاق ارائه شود و سپس شرکت ها می توانند مطالعه را مجوز بگیرند و برخی گروه ها اجازه ندارند که واکسن روی آن ها آزمایش شود که زنان باردار و بیماران خاص از جمله آن ها هستند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا افزود: در حال حصر حتی اگر ایران بخواهد واکسن خریداری کند و تا سال آینده برخی واکسن ها پیش خرید شده است اما تنها راهی که بتوانیم کل کشور را مصون کنیم آن است که از واکسن تولیدی خودمان استفاده کنیم و مسیرهای بعدی که سازمان غذا و دارو با اشراف طی می کند این نوید را می دهد که به قدری در سخت گیری دقت شده است که اگر فرد سالمی آن را تزریق کند، هیچ مشکلی برای او پیش نیاید.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.