همکاری خودروسازان با دانش بنیان ها

توان مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در شرایطی که صنعت خودرو با تحریم روبرو است و واردات برخی از قطعات با دشواری انجام می شود، می‌توان با همکاری مجموعه های دانش بنیان نسبت به تولید قطعات خاص اقدام کرد.

بهنام نیکفر درباره استفاده از توان مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو، افزود: مجموعه های دانش بنیان در بخش های مختلف پیشرفت خوبی داشتند و به واسطه حضور آنها در اقتصاد، برخی از مشکلات حوزه تولید برطرف شده است.

وی بیان ‌داشت: به دلیل مواجهه کشور با تحریم ها و ممکن نبودن واردات برخی از قطعات خودرو، بهترین راهکار، استفاده از توان مجموعه های دانش بنیان فعال در حوزه خودرو است.

 توان مجموعه های دانش بنیان در صنعت خودرو

تولید قطعات هایتک خودرو با تکیه بر توان دانش بنیان ها

عضو اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان‌ کرد: شرکت های خودروسازی با اعلام اینکه در تولید کدام قطعات می خواهند از توان مجموعه های دانش بنیان استفاده کنند، می‌توانند به سمت حل مشکلات تولید حرکت کنند.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات بازار خودرو و گرانی رخ داده به دلیل کاهش تولید خودرو و تجاری نشدن خودروها به علت نقص قطعه است، گفت: با حضور مجموعه های دانش بنیان، صنعت خودرو تقویت می شود و این امکان برای شرکت های خودروسازی فراهم خواهد شد تا تیراژ خود را بالا ببرند و دیگر خودرویی به علت تحریم و نقص قطعه در پارکینگ شرکت های خودروساز باقی نماند.

این فعال اقتصادی ادامه ‌داد: تولید قطعات هایتک خودرو با تکیه بر توان دانش بنیان ها محقق خواهد شد، هرچند شرکت های قطعه سازی هم در این حوزه فعالیت های بزرگی انجام دادند اما دانش‌ بنیان ها به دلیل ماهیت خود می توانند در این زمینه اثرگذاری خوبی داشته باشند.

دفاتر مشترک بین شرکت های خودروسازی و دانش بنیان ها

وی پیشنهاد کرد برای توسعه همکاری ها، دفاتر مشترکی بین شرکت های خودروسازی و مجموعه های دانش بنیان ایجاد شود تا در پی آن بتوان به تولیدی دست یافت که نخست، مورد نیاز صنعت خودرو باشد و دوم، هم افزایی بین مجموعه ها انجام شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همکاری دانش بنیان ها با قطعه سازان هم از دیگر موضوعاتی است که می توان دنبال کرد؛ اکنون قطعه سازان زیادی در کشور فعالیت می کنند اما به نظر می رسد برای رشد صنعت قطعه سازی و در ادامه خودروسازی باید از مجموعه های دانش بنیان بیش از گذشته استفاده کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: درست است که در شرایط تحریمی به سر می بریم، اما شرکت های خودروسازی با مذاکره می توانند از توان مهندسی خودروسازان و قطعه سازان خارجی استفاده کنند.

نیکفر با بیان اینکه خودروسازان باید به سمتی حرکت کنند که خودروها از نظر کیفیت ارتقا یابند، تاکید کرد: ‌باید فضای همکاری دوجانبه و حتی سه جانبه (قطعه سازان- خودروسازان- دانش بنیان ها) فراهم شود تا شاهد رونق و رشد صنعت خودرو باشیم.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.