ساخت ربات توانبخشی

ربات های توانبخشی

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان درباره محصول این شرکت به عنوان اولین ربات اسکلت بیرونی توانبخشی برای کمک به معلولان و بیماران آسیب نخاعی توضیح داد.

سید مصطفی حوائجی مدیرعامل شرکت دانش بنیان پداسیس در مورد شرکتش گفت: این شرکت کار خود را از سال ۹۳ شروع کرده و در حوزه ساخت ربات های توان بخشی برای معلولان فعالیت می کند. ما توانستیم در سال ۹۵ نخستین ربات اسکلت بیرونی توان بخشی به نام اکسوپد را در ایران و در خاورمیانه بسازیم.

وی با بیان این که نمونه خارجی این ربات سال ۲۰۱۳ توسط یک شرکت آمریکایی به نام ریواک ساخته شده است، ادامه داد: هم اکنون نیز در حال بازاریابی و توسعه بازار این فناوری هستیم و تاکنون پنج مورد از این ربات ها را فروخته ایم.

حوائجی در مورد چشم انداز این شرکت افزود: در فاز اول قصد داریم که نیاز داخلی ایران را تامین کنیم. متاسفانه به دلیل کم بودن امنیت جاده ها و اتومبیل ها، تصادفات جاده ای در ایران بالاست و در سال بالغ بر ۵ هزار نفر قطع نخاعی می شوند و به همین دلیل از جامعه طرد و خانه نشین می ‌شوند. بسیاری از آن ها نیز افراد جوان هستند. ما امیدواریم که با کمک این دستگاه، این افراد را به جامعه بازگردانیم. این یک حرکت ملی است و سعی داریم که خیلی سریع این فناوری را به بهره برداری برسانیم.

وی ادامه داد: در فاز بعدی نیز قصد داریم این فناوری را برای کشور‌های منطقه تولید کنیم. در منطقه نیز به دلیل بحث ایمنی و جنگ ها تعداد قطع نخاعی بالاست و سعی داریم که در سطح بین المللی نیز فعالیت کنیم. از آن جا که قیمت ربات ما حدود یک پنجم قیمت شرکت های آمریکایی است؛ ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات داریم.

ربات های توان بخشی

چالش های شرکت های دانش بنیان

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد چالش های شرکتش اظهار داشت: مهم ترین چالش ما جدید بودن و ناشناخته بودن این فناوری است و باید انرژی بسیاری صرف کنیم تا آن را به کاربران و کسانی که نیاز دارند، معرفی کنیم. در همین راستا نیز برنامه داریم تا با راه اندازی ایونت های مختلف جامعه هدفمان را مطلع کنیم.

وی بیان کرد: چالش بعدی ما مشکلات و چالش هایی است که در وارد کردن قطعات هایتک از خارج از کشور با آن مواجهیم.

تاکنون تعداد تولیدمان کم بوده و خیلی با این چالش مواجه نبوده ایم، اما از آن جا که قرار است که آن را به تولید انبوه برسانیم، مطمئنا با چالش های سختی رو به رو خواهیم شد. از سوی دیگر، کار ما نیاز به تحقیق و توسعه بالایی دارد و هزینه توسعه فنی نسبت به محصولات غیرهایتک بسیار بالاست. غیر از این، زمان تولید تا عرضه محصولات ما به بازار زیاد است و باعث می شود که سرمایه گذارانی که انتظار سود دارند، حوصله شان سر برود.

حوائجی در مورد حامیان شرکتش گفت: از آن جا که در پارک علم و فناوری تربیت مدرس مستقریم، معاونت علمی ریاست جمهوری از ما حمایت کرده است، اما انتظار داریم که مشتریان اصلی ما یعنی وزارت بهداشت و بنیاد شهید از ما حمایت کنند.

مدیرعامل شرکت پداسیس به کسب‌ و کار‌های نوپا توصیه کرد: متناسب با نیاز بازار محصولشان را توسعه دهند نه متناسب با ذوق فنی و توانایی خودشان.

 

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.