آیا ادعای تشخیص کرونا در ۲۰ ثانیه توسط هوش مصنوعی علی بابا معتبر است؟

شرکت علی بابا

شرکت علی بابا که به عنوان یکی از غول های فناوری چین شناخته می شود مدعی شده است که سیستم هوش مصنوعی جدید این شرکت می تواند کرونا را در ۲۰ ثانیه و با دقت ۹۶ درصدی تشخیص دهد. خبری که به سرعت در تیتر رسانه های فناوری جای گرفت. اما اساسا این تکنولوژی تا چه حد کاربردی است؟

علی بابا ، مانند آمازون ، مایکروسافت و برخی دیگر از سیستم های هوشمند جهان به دنبال راهی برای کمک به مدیریت بحران کرونا است. اگرچه هر یک از این شرکت ها با روش خود به مصاف کرونا می روند اما علی بابا سعی کرده پا را فراتر گذاشته و حوزه درمان را پشتیبانی کند.

شرکت علی بابا

تشخیص کرونا با سی تی اسکن بدن بیماران

طبق گزارشی جدید، علی بابا ادعا می کند سیستم جدید این شرکت می تواند کرونا را در سی تی اسکن بدن بیماران با دقت ۹۶٪ تشخیص دهد و این کار فقط ۲۰ ثانیه طول می کشد. این سیستم روی تصاویر و داده های جمع آوری شده از ۵۰۰۰ مورد تائید شده کرونا آموزش داده شده و در بیمارستان های سراسر چین آزمایش شده است. طبق گزارش بررسی ، حداقل ۱۰۰ مرکز مراقبت های بهداشتی در حال حاضر از هوش مصنوعی علی بابا استفاده می کنند.

اما این سیستم تنها روش موجود نیست که قادر به شناسایی کرونا است. سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی مدت ها است که در حوزه بررسی اسکن بیماران قوی عمل می کنند. بگذارید به ابتدای ماجرا برگردیم. از زمان شیوع کرونا، می دانستیم که اسکن بیماران در تشخیص کرونا مهم است.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   سی دی با پوشش نانومتر

مزیت روش شرکت علی بابا در زمان تشخیص بیماری

براساس این گزارش ، انسان ها معمولاً حدود ۱۵ دقیقه برای تشخیص بیماری از روی اسکن وقت صرف می کنند. بنابراین مزیت روش علی بابا در زمان تشخیص است، اما این مزیت زمانی در حد چند روز و چند ماه نیست که بتواند یک انقلاب پزشکی در نظر گرفته شود. شکی نیست که سرعت تشخیص در موارد ابتلای متعدد مهم و ارزشمند است اما تفاوت زمان تشخیص انسان و هوش مصنوعی چشمگیر نیست. از سوی دیگر قدرت تشخیص این سیستم ۹۶ درصد تعیین شده که جای بحث و بررسی دارد.

در عین حال همان طور که اشاره شد، پزشکان از مدت ها پیش هوش مصنوعی را در حوزه رادیولوژی وارد کرده بودند و روش علی بابا در عین ارزشمند بودن، جدید نیست.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.