طرح تاکسی های هوایی

راه اندازی تاکسی هوایی

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی از راه اندازی خطوط تاکسی هوایی تا پایان سال خبر داد و گفت: امکان استفاده تاکسی های هوایی از فرودگاه های کم‌ تردد کشور فراهم است.

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره جزئیات طرح تاکسی های هوایی در کشور اظهار کرد: اقدامات زیادی در مورد راه اندازی تاکسی های هوایی در کشور انجام شده است.

وی افزود: راه اندازی تاکسی های هوایی در کشور چند رکن اصلی دارد؛ نخست این که برای نقاط کم تردد معمولا از ظرفیت های پایین استفاده می شود؛ ما در حال حاضر ۷۵ فرودگار در کشور داریم که از این تعداد تنها ۱۵ فرودگاه فعالیت زیادی دارند و مابقی فعالیت چندانی ندارند، پس اگر یکسری وسایل هوایی به این فرودگاه های غیرفعال وارد شود و این فرودگاه های غیر‌فعال را به سایر استان های کشور متصل کند، از نظر اقتصادی بسیار مفید خواهد بود و باعث رشد اقتصادی آن ها می شود؛ پس رکن اول راه اندازی تاکسی های هوایی در کشور فرودگاه ها هستند که آن ها را داریم.

راه اندازی تاکسی هوایی

ارکان راه اندازی تاکسی هوایی

منطقی ادامه داد: رکن دوم این است که یکسری هواپیماهای کوچک در این فرودگاه ها مورد استفاده قرار گیرند و هواپیماهایی که اغلب ظرفیت های ۴ تا ۱۹ نفره دارند و سازندگان مختلفی در کشور هستند که بر روی ساخت این هواپیماها فعالیت می کنند؛ پس این پتانسیل هم در کشور وجود دارد.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   پهپادهای کشاورزی

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته بیان کرد: رکن سوم هم این است که باید یک مرکزیتی برای راهبری این تاکسی های هوایی وجود داشته باشد چرا که بخش های هوایی بخش های بسیار قانونمندی هستند و برای همین موضوع با سازمان فرودگاه ها صحبت کردیم و معلوم شد این سازمان یک زیرمجموعه دارد که مختص همین موضوع است؛ این بخش الان در کشور فعال شده و فکر می کنم در همین ماه فعالیت خود را آغاز می کند؛ هر هواپیمایی که قصد فعالیت در حوزه تاکسی های هوایی را داشته باشد می تواند زیرنظر این نهاد فعالیت کند.

وی افزود: البته برای فعال کردن این تاکسی های هوایی لازم است هزینه های فعالان این بخش را تا میزان زیادی کاهش داد چرا که الان هزینه های بالایی دارند به عنوان مثال این هواپیماهای کوچک از سوخت های خاصی استفاده می کنند که اگر چه قابلیت تولیدش در کشور هست اما به دلیل مصرف کمشان از خارج کشور وارد می شود بنابراین باید تولید سوخت این هواپیماها در کشور انجام شود، به عنوان مثال پالایشگاه اراک می‌ تواند به حوزه تولید این سوخت در کشور ورود پیدا کند.

منطقی خاطر‌نشان کرد: همچنین موضوع دیگر نشست و برخاست این هواپیماهاست که برای کاهش هزینه های نشست و برخاست این هواپیماها طرحی به دولت ارائه شده است.

مسیرهای تردد تاکسی هوایی

وی ادامه داد: این هواپیماها نیاز به دسترسی های فرودگاهی دارند که برای رفع این نیاز هم با سازمان فرودگاه ها مراوداتی داشته ایم؛ باید مسیرهایی برای تردد تاکسی های هوایی ایجاد شود که تشریفات حمل و نقل مانند هواپیماهای بزرگ را نداشته باشد تا سرعت عمل آن ها بیشتر شود.

شاید این مطلب هم مناسبتان باشد:   دانش بنیان پل ارتباطی پروژه های بزرگ علمی

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته گفت: به دنبال این هستیم که پتانسیل مذکور را به فرودگاه های کم تردد معرفی کنیم تا خودشان در این حوزه اقدام به بازاریابی کنند به عنوان مثال اگر یک فرودگاه کم تردد در کنار یک شهرک صنعتی قرار دارد به کارکنان آن شهرک  اعلام کنند ما امکان حمل و نقل کارمندان آن شهرک را با استفاده از تاکسی های هوایی داریم.

به گفته منطقی فاز اول اجرایی شدن این طرح تا پایان ماه جاری (مهر ماه) انجام می شود و تا پایان سال طرح تاکسی های هوایی کامل شده و در کشور قابلیت اجرایی پیدا می‌کند.

لطفا امتیاز خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.