شرکت دانش بنیان نوپا نوع یک

دانش بنیان نوپا نوع یک چیست؟

به تازگی شرکت های دانش بنیان نوپا به دو دسته ی دانش بنیان نوپا نوع یک و دانش بنیان نوپا نوع دو تقسیم شده اند. در گذشته شرکت های دانش بنیان نوپا به شرکت هایی گفته می شد که تازه تاسیس بوده و کمتر از سه سال از تاسیس آن ها گذشته باشد.
این شرکت ها اظهار نامه مالیاتی ندارند و یا درآمد آن ها در اظهار نامه مالیاتی صفر است.
شرکت های دانش بنیان نوپا اغلب متشکل از 3 الی 4 نفر پرسنل هستند که گاها به صورت پاره وقت در این شرکت ها فعالیت می نمایند.

درصد بالایی از شرکت های دانش بنیان نوپا با هدف تبدیل ایده های نو به محصولات با تکنولوژی بالا، توسط اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها تشکیل شده است ولی هیچ قانون و شرطی در خصوص لزوم حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان وجود ندارد.
لازم به ذکر است که محصولات شرکت های دانش بنیان نوع یک باید مشمول فهرست کالاهای دانش بنیان سطح یک بوده، از تکنولوژی بالایی برخوردار باشند و ارزش افزوده زیادی را ایجاد نمایند.


معیارهای مورد نیاز شرکت دانش بنیان نوپا نوع یک

به منظور بهتر متوجه شدن معیارهای شرکت های دانش بنیان نوپا نوع یک ، تمامی معیارهای شرکت های دانش بنیان و محصولات و خدمات آن ها در ذیل شرح داده شده است.

سطح فناوری کالا یا خدمت :

 • به سختی قابل کپی‌ برداری باشد.
 • نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجهی باشد.
 • منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده ای در محصول شده باشد.

وضعیت تولید کالا یا خدمات:

کالاها و خدمات شرکت های متقاضی دریافت تاییدیه دانش بنیان، باید به مرحله تولید رسیده و یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی ساخته شده باشد. همچنین خدماتی که توسط شرکت متقاضی ارائه می شود ، باید دارای اسناد فروش باشد.

تسلط بر دانش فنی:

 • عمدتا به صورت داخلی تحقیق و توسعه یافته باشد.
 • از طریق مهندسی معکوس تولید شده باشد.
 • دانش فنی از مجموعه های بیرونی کسب شده باشد، ولی شرکت متقاضی در محصول تغییرات اساسی ایجاد کند.

شرایط تایید کالا یا خدمت نوپا نوع یک

با توجه به تغییر آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، شرکت های دانش بنیان نوپای نوع یک، شرکت هایی هستند که فاقد اظهار نامه مالیاتی بوده و یا درآمدی نداشته باشند (اظهار نامه مالیاتی صفر)
محصول این شرکت ها باید به مرحله ی تولید رسیده و یا حداقل در حد نمونه ی آزمایشگاهی ساخته شده باشد. این محصول علاوه بر داشتن طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه ، باید از سطح فناوری بسیار بالایی برخوردار بوده و ارزش افزوده زیادی را ایجاد نماید تا مشمول فهرست کالا و خدمات دانش بنیان سطح یک گردد.


نیازمندی های شرکت دانش بنیان نوپا نوع یک

کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی با هدف تولید و فروش، مشروط به دارا بودن همه معیارهای بالا(سطح فناوری و تسلط بر دانش فنی) ساخته و ارایه نماید.

شرکت های نوپا حداکثر 2 سال می توانند از تاییدیه دانش بنیان استفاده نمایند. بعد از دو سال مجدد ارزیابی شده و در صورتی که شرایط مورد نظر را نداشته باشند تاییدیه دانش بنیانشان لغو می گردد.


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.


دیدگاه‌ها
 1. علی حیاتشاهی گفت :

  اگر در مورد شرکت های نوپا دیدگاهی مد نظرتا است لطفا در زیر یادداشت کنید:

  ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۷:۰۹ ق٫ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.