اعطای وام کم بهره

اعطای وام کم بهره دانش بنیان

وام به طور کلی قرض دادن نوعی پول سود دار است که از زمانی مشخص بین قرض دهنده و قرض گیرنده رد و بدل می‌شود. این تبادل پول بین دو طرف به صورت‌های مختلفی انجام می شودکه از دیرباز و دوران باستان در جوامع بشری رایج شده است. قوانین و میزان سود این نوع قرض دادن پول در جوامع مختلف امروزی متفاوت است و میزان بازپرداخت آن به شرایط مختلفی بستگی دارد اما در کشور ایران براساس سیستم مالی اسلامی، تسهیلات بدون ربا اعطا می‌گردد.
در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای اهداف و سیاست‌های خود برای تحقق اقتصاد دانش بنیان و به گردش درآوردن چرخ مالی در شرکت‌ها و مؤسسات، اعطای وام کم بهره دانش بنیان و تسهیلات با بهره پایین اقدام نموده است.

وام کم بهره دانش بنیان

مواردی که به آنها وام کم بهره تعلق می‌گیرد

مواردی که به آنها وام کم بهره تعلق می‌گیرد

در صورتی که شرکتی به دریافت وام‌های کم بهره در هر زمینه‌ای نیاز داشته باشد می‌توانند از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت آن اقدام نمایند. صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و کمک به توسعه تولید محصولات دانش بنیان در زمینه‌های زیر از طریق منابع مالی خود، اقدام به اعطای وام کم بهره می‌نماید.

 • تحقیق و توسعه
 • نهایی سازی نمونه اولیه آزمایشگاهی
 • توسعه تولید محصول در حد تولید نیمه صنعتی و صنعتی
 • دریافت سرمایه در گردش برای امور روزمره، خرید مواد اولیه و یا بازاریابی محصول
 • دریافت سرمایه ثابت برای خرید خط تولید نیمه صنعتی، تجهیزات آزمایشگاه، ساخت بنا و یا دیوار کشی واحد صنعتی

میزان حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

صندوق نوآوری و شکوفایی بنا بر آیین نامه‌های خود، موظف است برای طرح‌ها و شرکت‌هایی که نیازمند دریافت وام کم بهره هستند، بنا به طرح تجاری (Business Plan) ارائه شده تا سقف ۳۰۰ میلیارد ریال معادل سی میلیارد تومان سرمایه اختصاص دهند.
نرخ بهره این وام در حالت عادی و بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان باید ۵ تا ۶ درصد از نرخ مصوب بانکی کمتر باشد. در حال حاضر، بانک‌های داخلی بنا بر تصویب بانک مرکزی وام‌ها را با نرخ بهره ۱۸ درصد به متقاضیان اعطا می‌کنند. به همین دلیل صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت بیشتر از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان وام با نرخ بهره ۱۲ درصد اعطا می‌کند.
متقاضیانی که در مناطق محروم و در شهرک‌های صنعتی محروم مشغول به کار هستند، می‌توانند با نرخ بهره‌ای معادل ۲ درصد پایین‌تر از مبالغ بالا تسهیلات دریافت نمایند.

میزان حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

شرایط و فرآیند اعطای وام کم بهره دانش بنیان

همانطور که پیش از این بیان شد، شرکت‌ها و افرادی که خواهان دریافت وام کم بهره از صندوق نوآوری و شکوفایی می‌باشند، باید در قالب شرکت‌های دانش بنیان اقدام نمایند. شرکت‌هایی که تقاضای وام‌های کم بهره دارند، باید شرکت دانش بنیان تولیدی و یا صنعتی باشند. بنا بر این شرکت‌هایی که نوپا تأیید می‌شوند، نمی‌توانند از اینگونه وام استفاده نمایند.

برای ثبت درخواست، کافیست نامه را به عنوان شرح درخواست خود به صندوق نوآوری و شکوفایی فکس نمایید و با شماره تلفن ۴۲۱۷۰۰۰۰ تماس حاصل نمایید و درخواست خود را اعلام نمایید تا موضوع در آن نهاد پیگیری شود.
طرح شما در ابتدا، در دبیرخانه صندوق نوآوری و شکوفایی وارد شده و در بخش پذیرش بررسی می‌گردد. شرکت‌های دارای طرح برای دریافت وام کم بهره به معاونت تسهیلات و تجاری سازی ارجاع شده و در آنجا یکی از کارشناسان عهده دار موضوع درخواست شرکت ها را پیگیری می‌کند. پس از مشخص شدن کارشناس پرونده، آنرا به کارگزاران مورد اعتماد صندوق نوآوری و شکوفایی جهت بررسی‌های میدانی و طرح نویسی ارجاع می‌دهند. پس از دریافت اطلاعات توسط کارگزاری قرار بررسی حضوری شرکت متقاضی وام گذاشته می‌شود.

موارد مورد بررسی در جلسه پیش دفاع

پس از بررسی محصولات از دید فنی و بازار، شرکت را از دید مالی و حقوقی ارزیابی می‌کنند و در نهایت گزارشی با محوریت ۴ موضوع حقوقی، مالی، فنی، بازار و جمع بندی نهایی توسط کارگزار نوشته شده و تسلیم صندوق می‌شود. پس از مطالعه کارشناس مربوطه در صندوق نوآوری و شکوفایی، جلسه پیش دفاع برگزار می‌شود. حاضرین در جلسه پیش دفاع عبارتند از:

 • معاونت تسهیلات و تجاری سازی
 • نماینده شرکت متقاضی
 • کارشناس پرونده در صندوق نوآوری و شکوفایی
 • نماینده کارگزار ارزیابی

پس از بررسی موضوع در جلسه پیش دفاع و عرضه نتیجه ارزیابی به شرکت متقاضی، اگر اعتراضی به رأی صندوق و کارگزار وجود داشت، بررسی می‌گردد و در صورت نیاز موارد در جلسات متعدد بررسی می‌شود و در نهایت در بخش پیش دفاع، نتیجه گیری و جمعبندی مشخص می‌شود. پس از پیش دفاع جلسه اصلی در کمیته صندوق تشکیل می‌شود. حاضرین در این جلسه اعضای هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی می‌باشند و پس از بررسی نهایی مصوبه‌ای حاضر می‌شود که در آن شروط، وثایق، شیوه پرداخت تسهیلات، عامل پرداخت و ناظر پرونده مشخص می‌شود.
پس از مصوبه، مبلغ درخواستی به حساب عامل پرداخت واریز می‌گردد و قراردادی فیمابین عامل و متقاضی امضا می‌شود. و در نهایت تسهیلات به حساب متقاضی واریز می‌گردد.


شیوه محاسبه بازپرداخت وام کم بهره

شیوه محاسبه اقساط بازپرداخت وام بدون تنفس

 شیوه محاسبه اقساط بازپرداخت وام بدون تنفس

شیوه محاسبه اقساط بازپرداخت وام با تنفس

 شیوه محاسبه اقساط بازپرداخت وام با تنفس
۵/۵ - (۳ امتیاز)

یک نظر

 • حسین شاملو گفت:

  بسیار عالی برای ساخت دستگاه صنعتی تا سقف۲۰ملییارد چقد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
  جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.