تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار

تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار محصول شرکت دانش بنیان

ورود به هریک از بازارهای صادراتی و بین‌المللی نیازمند دسترسی و تحلیل اطلاعات بروز و مدون از بازارهای هدف است. تدوین استراتژی ورود به بازار، قیمت‌گذاری محصول، تحلیل رقبا، بخش‌بندی رقبا، ارزیابی الگوی مصرف‌کنندگان و همچنین سیستم‌های فروش در بازار هدف برای هریک از محصولات دانش بنیان جهت صادرات موفق است. تهیه گزارشات تحقیقات بازار بین‌المللی یکی از بهترین ابزارهای دستیابی به این اطلاعات و همچنین تدوین برنامه صادراتی،کارآمد است. به همین منظور و با هدف ورود محصولاتِ شرکت‌های دانش بنیان به بازارهای صادراتی جدید، بخشی از هزینه‌های تهیه این گزاراشات از طریق کارگزاران خبره این حوزه، به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت می‌شود.

میزان حمایت تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

فهرست حمایت ها در تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

خرید گزارش تحقیقات بازار

تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار شرکت دانش بنیان

آشنایی با مفاهیم تحقیقات بازاریابی

نحوه دریافت حمایت تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

395-10-1b

فهرست حمایت ها در تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

تهیه گزارشات تحقیقات بازار بسته به نیاز هر یک از شرکت‌های دانش بنیان و هدف از تدوین گزاراشات می‌تواند شامل بخشی از موارد زیر به منظور تکمیل برنامه صاداتی باشد:

بررسی و شناسایی بازار، پیشنهاد بازارهای هدف و روش‌های نفوذ به بازار

تعیین و معرفی پیش‌نیازهای مجوزی و استاندادرهای محصول جهت ورود به بازار

آنالیز رقبا و بخش بندی بازار

ارزیابی و تحلیل الگوی خرید مصرف‌کنندگان در بازار هدف

تدوین استراتژی بازاریابی

تدوین استراتژی قیمت‌گذاری محصولات

تحلیل صنایع و پیش‌بینی تأثیر تحولات منطقه‌ای و جهانی در بازار محصول موردنظر

ارزیابی کارکرد برند و همچنین تدوین استراتژی توسعه برند

میزان حمایت تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

درصد حمایت کریدور از هزینه‌های اخذ خدمات موضوع ماده یک، براساس نیاز و اولویت شرکت در تهیه این گزارش متفاوت بوده و در صورت تأیید کریدور، به میزان 80% هزینه‌های تهیه گزارشات تحقیقات بازار تا سقف 300 میلیون ریال توسط معاونت پرداخت می‌گردد.
در صورت نیاز یک شرکت به تدوین گزارشات جدید و یا در حوزه جغرافیایی متفاوت برای دفعات بعدی، میزان حمایت در صورت صادرات موفق ناشی از تدوین گزارشات قبلی به همان میزان 80 درصد و در صورت عدم کارایی گزارشات قبلی در راستای صادرات آن شرکت، تهیه گزارشات تحقیقات بازار در دفعات بعدی، به میزان 50 درصد حمایت تا سقف 200 میلیون ریال تعیین می‌گردد.
خرید گزارشات تحقیقات بازار آماده از مراجع معتبر در صورت تأیید گزارش توسط کریدور می‌تواند تا سقف تعیین شده مورد حمایت قرار گیرد.

تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار شرکت دانش بنیان

در راستای تهیه گزارش‌های تحقیقات بازار بین المللی برای شرکت‌های دانش بنیان، معاونت اقدام به حمایت از شرکت‌ها جهت پوشش دهی این نیاز اساسی نموده است.

تحقیقات بازار برای شرکت‌هایی که قصد ارتقاء کسب و کار خود را دارند یک حرکت لازم و اجباری است. در حقیقت بسیاری از شرکت‌ها به صورت ناخودآگاه هنگامی که شروع به جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات بازار خود از میان منابع می‌کنند، تحقیقات بازار را انجام می‌دهند. البته مسلم است که یک گزارش تحقیقات بازار که به درستی تهیه شده باشد نسبت به یک گزارش تصادفی اطلاعات بیشتری به نمایش می‌گذارد. ممکن است شرکت‌های کوچک بودجه لازم برای خرید و یا آموزش تحقیقات بازار را نداشته باشند بنابراین برنامه تحقیقات بازاریابی با هزینه کم، ایده بسیارمناسبی برای چنین شرکت‌هایی است.

کسب و کارهای کوچک هم به اندازه سازمان‌های در حال رشد به ایده‌های کاهش هزینه تحقیقات بازار نیاز دارند. زیرا با ظهور اینترنت و همچنین خرید الگوهایی که دائماً در حال تغییر هستند این حس به وجود می‌آید که نباید برای تحقیقات بازار خیلی هزینه کرد و با کمترین میزان سرمایه گذاری هم می‌توان به بهترین نتایج دست یافت. این اولین گام برای کاهش هزینه تحقیقات بازار است. این مقاله ۸ گام برای کاهش هزینه تحقیقات بازار سازمان شما ارائه داده است. در زیر به ترتیب این گام‌ها توضیح داده می‌شود.

گام اول: داشتن هدف‌های مشخص و واضح و پرسشنامه‌ای آماده

هنگامی که هدف شما نامشخص و یا پرسشنامه شما به صورت نامناسب طراحی شده باشد و یا پاسخ‌های به دست آمده ما را به هدف مورد نظرمان نرسانند هزینه تحقیقات بازار افزایش می‌یابد. این هزینه نه تنها از نظر مالی بلکه از نظر زمانی هم افزایش می‌یابد. درست تعریف کردن هدف کمک بزرگی برای صرفه جویی در هزینه تحقیقات بازار به شمار می‌آید. اهداف تحقیقاتی که در ابتدای تحقیقات بازار در نظر گرفته می‌شوند در طراحی یک پرسشنامه درست و بدون نقص به شما کمک می‌کند. بنابراین اولین گام تهیه یک پرسشنامه مناسب و بدون نقص است.

sabtesherkat-homa

گام دوم: بررسی آنلاین بازار

بهترین روش برای کاهش هزینه تحقیقات بازار انجام دادن نظرسنجی آنلاین است. این نظر سنجی‌ها می‌تواند از سراسر وبلاگ‌ها، وب سایت‌های بزرگ، انجمن‌ها و … گرفته شود. در باطن همه این نظرسنجی‌ها اطلاعات زیادی در اینترنت به شکل کلمات کلیدی و روش‌های گوناگون قابل دسترس می‌باشد. Google sheet مکانی برای خوانندگان در نظر می‌گیرد تا بتوانند به سؤالات شما پاسخ دهند. و یا وب سایت‌های اختصاصی نظرسنجی مانند surveymonkey و یا easypolls  به این منظور طراحی شده‌اند. علاوه بر این اگر شما در حال تجزیه و تحلیل مسائل رقابتی هستید همه اطلاعات راجع به تولیدات رقابتی، قیمت‌ها و در دسترس بون آن‌ها را می‌توانید از طریق پورتال‌های تجارت الکترونیکی و یا پورتال‌های دیگر که در این زمینه فعالیت می‌کنند به صورت آنلاین پیدا کنید. اگر مقایسه به دست آمده در خدمات ضعیف باشد می‌توانید از طریق انجمن‌های مشتریان آن تولید به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید. بنابراین راه‌های زیادی برای تحقیقات بازار آنلاین وجود دارد که می‌توان برای کاهش هزینه تحقیقات بازار به کار برد.

گام سوم: استفاده از سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان

اگر در سازمان خود، سیستم CRM را راه اندازی کرده باشید، اطلاعات تحقیقات بازاریابی زیادی را از قبل در اختیار دارید. این اطلاعات مربوط به مشتریان موجود شما هستند. سیستم CRM بهترین یار شما در عملی کردن ایده کاهش هزینه‌های تحقیقات بازار خواهد بود. با بررسی اطلاعات مشتریان و چیزهایی که آنها درباره شرکت و تولیدات شما می گویند وهمچنین ویژگی‌هایی از تولید که خواهان آن هستند، شما به دیدی منصفانه درباره خواسته‌های مشتریان دست خواهید یافت.
هم چنین از مشتریان خود بخواهید تا درباره نام تجاری و برندی که می‌تواند جایگزین نام تجاری شما شود فکر کنند. از این طریق به نکاتی از شرکت‌های رقیب خود دست خواهید یافت و نقاط ضعف و نقاط قوت شرکت خود را می‌شناسید. بنابراین اطلاعات مشتریان موجود شما بهترین شرط کاهش هزینه در کنار تحقیقات بازار اثر بخش خواهد بود.

گام چهارم: کانال توزیع

محصول شما از کدام نوع است؟ کالاهای مصرفی به سرعت در حال تغییر، کالاهای مصرفی با دوام و یا هر نوع محصولی که در بازار توزیع شده است. در همه موارد قبل واسطه‌های تجاری منبعی از اطلاعات رایگان و عالی به شمار می‌آیند.
این واسطه‌ها و توزیع کنندگان بیشترین اطلاعات را در ارتباط با صنایع مربوطه خود در اختیار دارند. آن‌ها به شما بینشی کامل درباره بازار، بهترین برندها، بهترین ویژگی‌های مطلوب مشتریان، جایی که برندهای ضعیف شکست خورده‌اند و حتی آن ویژگی که باعث به وجود آمدن طوفان در یک بازار شده است را می‌دهد. بنابراین به جای پرداختن هزاران و صدها هزاران به آژانس‌های تحقیقات بازار تنها کافی است از یک نظرسنجی استفاده کنید و یا به انجمن واسطه‌های تجاری کسب و کار خود ملحق شوید.

MarketReaserch3

گام پنجم: تجزیه و تحلیل مزیت رقابتی

همانطور که در موارد قبلی ذکر شد، تحقیقات آنلاین به شما کمک می‌کند که درباره رقبای خود به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید. همچنین واسطه‌های تجاری اطلاعات مهم و اساسی را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما تحقیقات بازار تنها جمع آوری اطلاعات نیست، بلکه باید به تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخت تا بتوان درست تصمیم گیری کرد.
بنابراین با انجام تحقیقات آنلاین، استفاده از سیستم مدیریت مشتریان و بررسی بازار، شما به دیدی واضح و روشن درباره مزیت رقابتی دست خواهید یافت. البته فراموش نکنید که اولین گام قبل از همه گام‌ها پیش بینی آینده رقابت است. که این در حالیست که شما شرایط رقابتی را از نزدیک مورد مطالعه قرار دهید.
بررسی بهترین مدیریت، پیش نیازهای موردنیاز بهترین مدیریت و انواع شرکت‌هایی که بهترین مدیریت‌ها در آنجا انجام می‌شود، شاخص‌های مهمی برای تصمیمات آینده یک شرکت هستند. بنابراین با مطالعه و تجزیه و تحلیل رقابت، به اطلاعاتی درباره ویژگی‌ها و استراتژی‌هایی دست می‌یابید که  می‌توانید آنها را در سازمان خود بکار برید.

گام ششم:گزارش داده‌های جمع آوری شده

گزارش داده‌های جمع آوری شده به علت آن که فرآیندی هزینه بر است، معمولاً جز  لیست ایده‌های کاهش هزینه تحقیقات بازار نمی‌شود. و علت آنکه این مورد در اینجا ذکر شده است، این است که گزارش داده‌های جمع آوری شده، نسبت به تحقیقات بازار سفارشی برای یک سازمان، ارزان‌تر است. بنابراین اگر کسب و کار شما بر اساس گزارش آماده آژانس های تحقیقات بازار در حال انجام شدن است، مسلم است که شما ترجیح دهید خود به استنتاج عملیات انجام شده بپردازید. این عمل باعث صرفه جویی مقدار زیادی پول در مدت زمان زیادی خواهد شد. پتنها زمانی که محصولات شما تک و کمیاب است، یا برای یک استراتژی خاص تلاش می‌کنید، می‌توانید ازتحقیقات بازار سفارشی استفاده کنید.

گام هفتم: اخبار و مجله‌های بازرگانی (تجاری)

بهترین راه جمع آوری اطلاعات و دانستن نظرات دیگران مطالعه اخبار و مجلات است. از طریق اخبار و مجلات، از اقدامات یک شرکت هر زمانی که گام جدیدی بردارد یا استراتژی‌ای را بکاربرد، می‌توان اطلاع پیدا کرد. در این روش نه تنها از رقبای نزدیک خود، بلکه از شرکت‌های محتلفی که در بخش مشابه کسب و کارتان در حال فعالیت هستند آگاه می‌شوید. هرگز نمی‌توان تعیین کرد که این اطلاعات تا چه زمانی مفید هستند زیرا این اطلاعات نه تنها زمانی که در حال انجام تحقیقات بازار هستید بلکه در سراسر زندگی، هر زمانی که بخواهید یک استراتژی بازار انجام دهید مفید خواهند بود.

گام هشتم: استخدام کارورز ها

با استخدام کارورزها سرمایه گذاری شما در تحقیقات کمتر خواهد بود و همچنین این حسن نیت وجود خواهد داشت که از فارغ التحصیلان جوان استفاده شود تا آنها نیز صاحب شغل شوند. با استخدام کارورزها، مسئولیت طراحی پرسشنامه تحقیقات بازار بر عهده خود شما خواهد بود. هیچ کس نمی‌تواند این کار را برای کسب و کارتان انجام دهد. بنابراین باید بسیار با دقت پرسشنامه را طراحی کرد زیرا این نکته اهمیت دارد که پرسشنامه اشتباهی نداشته باشد و زمان نیز تلف نشود.

خرید گزارش تحقیقات بازار

خرید گزارش‌های تحقیقات بازار آماده توسط شرکت‌های دانش بنیان، در صورت تأیید کریدور صادرات از لحاظ محتوی و ارتباط موضوع گزارش با محصول تولیدی شرکت، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

نحوه دریافت حمایت تحقیقات بازار بین‌الملل شرکت دانش بنیان

به منظور دریافت خدمات تهیه گزارشات تحقیقات بازار در یک حوزه جغرافیایی برای محصول خود، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند ضمن اعلام نیاز به دریافت خدمت، تقاضای رسمی خود را جهت دریافت حمایت از تهیه این گزارش به کریدور ارسال نمایند. لازم به ذکر است که پس از معرفی شرکت دانش بنیان به کارگزاران کریدور و بررسی پروپوزال‌های دریافتی از کارگزاران مختلف، فرآیندهای بعدی جهت عقد قراردادهای سه جانبه و ارائه خدمت توسط کریدور اجرایی می‌گردد.

آشنایی با مفاهیم تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی در گذشته با هدف یافتن راه و روشی به منظور ارتقای حجم فروش در شرکت‌ها بود اما پس از مدتی این دیدگاه بهبود یافت و هدف از تحقیقات بازاریابی و بازاریابی درک و فهم نیاز مشتریان شد. جهت آشنایی هر چه بیشتر با تکنیک ها و روش های تحقیقات بازار می توانید به مقاله ای در زمینه آشنایی با مفاهیم تحقیقات بازاریابی مراجعه نمایید.


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.

برچسب ها :

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.