ثبت بین المللی نام محصول و علایم تجاری

ثبت بین المللی نام محصول، پتنت و علامت تجاری محصول و شرکت دانش بنیان

علامت تجاری، تصویر ذهنی مشتریان و بازار یک محصول یا شرکت یا گروهی از شرکت‌ها در بازار است. علامت تجاری حاوی پیام‌هایی درباره کیفیت، قیمت، سطح فناوری، قابلیت اعتماد و هر آن چیزی است که در بازار مربوطه منبع ارزش بوده و حامل ارزش برای مشتری است. این تصویر ذهنی و انتزاعی در اقلامی نظیر نام و نشان تجاری، شعارها، الگوهای تبلیغاتی و نظایر آن نمود خارجی پیدا می‌کند. از آنجا که لازمه حضور مداوم در بازارهای بین‌المللی داشتن علامت تجاری معتبر و حفظ آن در بازارهای هدف است، کریدور از ثبت علامت تجاری در بازارهای بین‌المللی هدف حمایت می‌نماید. این دستورالعمل نحوه دریافت خدمات کریدور صادرات از ثبت علامت تجاری در خارج از ایران را و همچنین میزان حمایت‌های اختصاص یافته از طریق معاونت علمی و فناوری را تشریح می‌نماید.

ثبت علامت تجاری نام محصول شرکت دانش بنیان در کشورهای خارجی، در طبقه‌بندی‌های (Classification) مختلف بر اساس معاهدات بین‌المللی از طریق کریدور حمایت می‌گردد.

انواع نام‌های علامت تجاری

میزان حمایت از ثبت بین المللی علامت تجاری شرکت دانش بنیان

نحوه دریافت حمایت از ثبت علامت تجاری شرکت دانش بنیان

شرایط حمایت از ثبت علامت تجاری شرکت دانش بنیان

آشنایی با انواع علامت تجاری قابل ثبت

ثبت بین المللی علامت تجاری براساس موافقتنامه و پروتکل مادرید

مزایای استفاده سیستم ثبت بین المللی علائم تجاری ( سیستم مادرید )

branding-registration-300x228

میزان حمایت از ثبت بین المللی علامت تجاری شرکت دانش بنیان

کریدور در قالب حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، بخشی از هزینه‌های ثبت علامت تجاری در خارج کشور، شامل هزینه‌های ثبت علامت تجاری داخلی و خارجی، هزینه کارگزار و غیره را مورد حمایت قرار می‌دهد. این حمایت به میزان 70 درصد برای شرکت‌های دانش بنیان تا سقف 100 میلیون ریال برای هر کشور است.

تعداد کشورهایی که ثبت علامت‌های تجاری در آنها مورد حمایت قرار می‌گیرد، حداکثر 3 کشور است. لذا درخواست حمایت برای ثبت بیش از 3 علامت تجاری و لزوم حمایت از آن برای شرکت‌ها بایستی به کریدور صادرات برسد.

انواع نام‌های علامت تجاری

نام تشریحی: تشریح کننده کارکردها و نقش محصول یا خدمت هستند، چنین نام‌هایی معمولاً غیر قابل ثبت هستند. مانند Global Crossing

نام پیشنهادی: این نام‌ها مزیت محصول یا خدمات را به مشتری یادآوری می‌کنند مانند Agilent Technologies

نام ترکیبی: ترکیبی از دو یا چند واژه گاهی نامرتبط و غیر منتظره برای مشتری مانند Redhat

نام کلاسیک:  برگرفته از ریشه‌های لاتین، یونانی یا سانسکریت، نظیر Meritor

نام اختیاری: واژه‌های وافعی بدون هیچ نوع ارتباط معنایی روشن، نظیر Apple

تخیلی: واژه‌های ابداعی بدون بهره گیری از معنایی روشن و واضح مانند Avanade

شرایط حمایت از ثبت علامت تجاری شرکت دانش بنیان

حمایت از ثبت علامت تنها در مواردی انجام می‌شود که مشمول موارد ذیل نباشد:

اسامی عام مثل کلمه «صندلی» برای محصول صندلی

عبارات توصیفی مانند «نفیس» برای پارچه

عبارات گمراه کننده مانند «چرم طبیعی» برای محصولات چرم نما

خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه

پرچم کشورها و نماد سازمان‌های بین‌المللی

تعارض با علامت‌های تجاری ثبت شده

تعارض با علامت‌های تجاری معروف ثبت نشده

slide6-1200x5001

نحوه دریافت حمایت از ثبت علامت تجاری شرکت دانش بنیان

حمایت از ثبت برند و در ازای ارائه اسناد مثبته مربوط به هزینه انجام شده پرداخت می‌گردد. شرکت پس از ثبت علامت تجاری ضمن هماهنگی با واحد مربوطه در کریدور اقدام به ارسال کلیه مستندات می‌نماید، کریدور پس از بررسی اسناد مثبته و ارجاع به کارگزاران مورد تأیید از طریق کانون پتنت، میزان حمایت را مشخص خواهد نمود.

کریدور در قالب حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، بخشی از هزینه‌های ثبت علامت تجاری در خارج کشور، شامل هزینه‌های ثبت علامت تجاری داخلی و خارجی، هزینه کارگزار و غیره را مورد حمایت قرار می‌دهد. این حمایت به میزان 70 درصد برای شرکت‌های دانش بنیان تا سقف 100 میلیون ریال برای هر کشور است.

تعداد کشورهایی که ثبت علامت‌های تجاری در آنها مورد حمایت قرار می‌گیرد، حداکثر 3 کشور است. لذا درخواست حمایت برای ثبت بیش از 3 علامت تجاری و لزوم حمایت از آن برای شرکت‌ها بایستی به کریدور صادرات برسد.

شرکت‌های دانش بنیان برای دریافت حمایت بایستی درخواست رسمی خود را مبنی بر دریافت حمایت از ثبت علامت خارجی به کریدور ارسال نمایند.

در صورت تأیید لزوم ارائه خدمت و حمایت از شرکت، درخواست شرکت به کارگزاران معتمد (ارزیابی و اعلام کارگزاران مورد تأیید از طریق کانون پتنت صورت می‌گیرد) ارجاع شده و در این حالت، میزان حمایت پرداختی پس از ثبت علامت به شرکت دانش بنیان پرداخت می‌گردد.

ثبت بین المللی علامت تجاری براساس موافقتنامه و پروتکل مادرید

با نگرشی برتاریخچه کنوانسیون پاریس درخصوص حمایت از مالکیت صنعتی در می‌یابیم که به منظورحمایت از علائم تجارتی درسطح بین المللی بموجب کنوانسیون مزبور صاحب علامت (شخص حقیقی یا حقوقی) می‌بایست بطور جداگانه تعدادی تقاضانامه را در ادارات کشورهای مختلف عضو به زبانهای گوناگون با پرداخت هزینه‌های متفاوت و صرف زمان طولانی، تودیع نماید.

به همین منظور جهت تسهیل روند ثبت بین المللی و تحصیل حقوق ناشی از آن تعدادی از کشورهای عضوکنوانسیون پاریس اتحادیه بین المللی را جهت حمایت از مالکیت صنعتی در راستای کنوانسیون مزبور تشکیل داده و درآن سیستم مادرید را بعنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجارتی تصویب نمودند.

این سیستم شامل دو معاهده: موافقتنامه مادرید مورخ 1891 و پروتکل مرتبط با آن مصوب 1989 و همچنین آئیننامه مشترک می‌باشد. سیستم مادرید  درحال حاضر دارای 85 عضو متشکل از کشورها و دفاتر منطقه‌ای می‌باشد.

لازم به توضیح است که درخواست ثبت بین المللی صرفاً” از طریق دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو سیستم مادرید امکان پذیر بوده و منوط به ثبت در کشور مبداء می‌باشد.

علامت تجاری (Trademark)چیست؟

یک علامت تجاری، علامت مشخصه‌ای است که کالاها و یا خدمات مربوط به شخص حقیقی یا حقوقی را متمایز می‌نماید. منشاء آن نیز به زمانهای قدیم برمیگردد یعنی زمانی که صنعتگران و هنرمندان امضاء و یا مهر مخصوص خود را بر روی محصولات یا آثار هنری خود می‌گذاردند. در طول سالیان این علامتها سیر تکاملی خود را به سوی حمایت و ثبت علائم تجاری امروزی طی کرده‌اند. این سیستم به مصرف کنندگان کمک می‌کند تا کالا یا خدمات مورد نیاز خود را براساس علامت تجاری خاصی که طبیعت و یا کیفیت آن محصول و خدمت را مشخص می‌کند انتخاب و خریداری نمایند.

علامت تجاری، مالک آن را از حمایتهای قانونی برخوردار می‌سازد و وی می‌تواند برای متمایز نمودن کالا یا خدمات خود از آن استفاده نموده و یا در ازاء دریافت وجه، شخص دیگری را مجاز به استفاده از این علامت خاص بنماید. در واقع حق استفاده انحصاری از علامت ثبت شده جهت استفاده بر روی محصولات و خدمات موردنظر و یا ارائه  مجوز استفاده از آن به دیگری، صرفاً” در اختیار صاحب علامت می‌باشد. دوره حمایت از علامت تجاری ده سال است که می‌توان آن را به دفعات نامحدود با پرداخت هزینه‌های پیش بینی شده در مقررات، تمدید نمود.

از منظر وسیع‌تر، حمایت از علائم تجارتی به سبب شهرت و منافع مادی حاصله از آن‌ها موجب تشویق صاحبان این حقوق به انجام اقدامات مبتکرانه و شجاعانه در سطح جهان می‌گردد،  بعلاوه ممانعت از رقابت‌های غیرقانونی و ناعادلانه از قبیل جعل علامت تجاری مشابه برای محصول و یا خدمت نامرغوب و متفاوت را در بردارد. حمایت از علائم تجاری توسط دادگاه صورت می‌گیرد بطوریکه در اکثر نظام‌های قضایی، دادگاه‌ها قادر خواهند بود مانع از تخلفات انجام شده بر روی علایم تجاری شوند.

به مفهوم کلی‌تر علایم تجاری، از طریق به رسمیت شناختن کالا یا خدمات خاص و در برداشتن منافع     مالی در سطح جهان، موجب ارتقا ابتکار عمل و کارآفرینی می‌گردند. حمایت از علائم تجاری موجب  جلوگیری از رقابت‌های غیرمنصفانه تجاری به شکل تولید کالاهای تقلبی و استفاده از علائم مشخصه تجاری برای فروش محصولات باکیفیت پایین صورت می‌گردد. این نظام به افرادی که صاحب مهارت و سرمایه هستند کمک می‌نماید تا کالا و خدمات خود را به روشی منصفانه تولید کرده و بفروشند که درنتیجه تجارت بین المللی را نیز تسهیل می‌نماید.

سیستم حمایتی از علائم تجاری این فرصت را برای کسانی که دارای مهارت و تجربه کافی هستند فراهم می‌نماید تا در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به تولید و بازاریابی کالاها و خدمات خود پرداخته و بدین ترتیب امکان تجارت بین المللی برایشان تسهیل گردد و همچنین در مصرف کننده ایجاد اعتماد جهت تعیین حقوق ناشی از انتخاب وی می‌نماید.

13703134_567600853447960_1175070583_n

آشنایی با انواع علامت تجاری قابل ثبت

تعداد علایم قابل ثبت در سطح جهان تقریباً نامحدود هستند، و مطابق با قانون مصوب کشورها، علامت تجاری ممکن است متشکل از یک یا چند کلمه، حرف یا عدد باشد. همچنین علامت تجاری برگرفته از شکل، نماد، اشکال سه بعدی، نمادهای صوتی مانند اصوات موسیقی، رایحه و یا رنگ دارای ویژگی متمایزکننده باشد، علامت تجاری می‌تواند شامل کلمه، حرف و یا عدد و یا ترکیبی از آن‌ها باشد. علاوه بر علائم تجاری که مبدأ تجاری کالاها یا خدمات را معین می‌کند، چند دسته دیگر از علائم نیز وجود دارند:

    • علائم جمعیCOLLECTIVE MARKS علامت‌هایی هستند که به یک مجموعه یا انجمن تعلق می‌گیرد به‌طوری‌که اعضای آن توسط این علامت خود را در سطح کیفی و یا سایر مجموعه مشخصات موردنیاز آن مجموعه یا انجمن معرفی می‌نمایند. به‌عنوان مثال از انجمن‌ها و یا کانون‌هایی می‌توان یاد کرد که به‌عنوان نماینده گروهی خاص از کانون سردفتران، حسابداران، مهندسین و یا معماران می‌باشند.
  • علائم تائیدیCERTIFICATION MARKS علامت‌هایی هستند که در مقابل اجرا و رعایت یکسری استانداردهای تعریف شده به تولیدکننده و یا ارائه دهنده خدمات اعطا می‌گردد. این علامت می‌تواند به هرکسی که بتواند تائید کند که محصول تولیدی او از طریق روشی تولیدشده است که استانداردهای تعین شده را رعایت کرده است اعطا گردد. به‌عنوان‌مثال می‌توان از استاندارد کیفی ISO 9000 که در جهان کاملاً شناخته‌شده و مقبول است، نام برد.

آشنایی با روش ثبت علامت تجاری

جهت درخواست ثبت بین المللی علامت تجاری در سایر کشورها، ابتدا بایستی علامت موردنظر در کشور مبدأ به ثبت برسد. بنا به راین ثبت داخلی علامت تجاری در کشور مبدأ  پیش‌نیاز ثبت بین المللی علامت تجاری درکشورهای عضو سیستم مادرید است. اقدام به درخواست ثبت بین المللی علامت تجاری صرفاً” از طریق اداره مالکیت صنعتی امکان پذیر می‌باشد.

نخستین گام در این امر، پر کردن فرم اظهارنامه علامت تجاری نزد اداره مالکیت صنعتی است که امور مربوط به ثبت علائم تجاری را به عهده دارد. این فرم درخواست باید شامل جزئیات و مشخصات علامت مورد درخواست از قبیل رنگ، فرم و سایر مشخصات علامت مزبور باشد. این فرم همچنین باید شامل لیست کالاها یا خدمات مرتبط طبق طبقه بندی بین المللی علائم تجاری باشد که علامت درخواستی، آن‌ها را در برمی‌گیرد.

اطلاعات بیشتر در خصوص مدارک مورد نیاز، جهت ثبت یک علامت تجارتی و نحوه پر کردن فرم اظهارنامه در پورتال قابل دسترسی است.

یک علامت تجاری باید خاص و متمایز کننده باشد بطوریکه مصرف کنندگان با دیدن آن علامت محصول مورد نظر را شناخته و همچنین آن را از سایر علائم تجاری و دیگر محصولات که با آن علائم تجاری معرفی می‌شوند را تشخیص دهند. یک علامت تجاری نباید باعث گمراهی و یا فریب مصرف کننده گردیده و یا باعث از بین رفتن نظم عمومی یا خلاف اخلاق حسنه گردد.

حقوقی که به یک علامت تجاری اعطا می‌گردد الزاماً با حقوق اعطا شده به علامت تجاری دیگر یکسان نخواهد بود. این موضوع از طریق بررسی‌های انجام شده توسط اداره علائم تجاری و یا در نتیجه ادعای اشخاص ثالث به حقوق مشابه تعیین می‌گردد.

آشنایی با دامنه حمایت از علامت تجاری

تقریباً تمامی کشورهای جهان، علائم تجاری را ثبت و حمایت می‌کنند هر اداره ملی یا منطقه‌ای ثبت علائم تجاری، مجموعه‌ای از اطلاعات علامت‌های تجاری ثبت شده را نگهداری می‌کنند که شامل اطلاعات کامل درخواستی برای تمام علائم ثبت شده، تمدید شده، جستجوها و اعتراضات توسط اشخاص ثالث، است. لیکن تأثیر ثبت این علائم محدود به کشور یا قلمرو مورد نظر می‌شود.

به منظور اجتناب از نیاز به ثبت علامت تجاری به‌طور جداگانه در هریک از سازمان‌های ملی یا منطقه‌ای ثبت علائم، سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO سیستمی را جهت ثبت بین المللی علائم تجاری ایجاد کرده است. این سیستم تحت موافقتنامه و پروتکل مادرید که ثبت بین المللی علائم را در برمی‌گیرند اداره می‌گردد. هر شخصی که به طریقی (به لحاظ ملیت، اقامت و یا استقرار بنگاه صنعتی یا تجاری) به یک کشور طرف قرارداد و به یکی یا هردو معاهده مذکور مرتبط باشد، می‌تواند با ثبت یا درخواست ثبت علامت تجاری خود در اداره ثبت علائم تجاری آن کشور از مزایای ثبت بین المللی که تأثیر آن در همه یا برخی از دیگر کشورهای عضو سیستم مادریداست برخوردار گردد. در حال حاضر 85 کشور جهان عضو سیستم مادرید می‌باشند و متقاضیان ثبت بین المللی علائم می‌توانند از طریق سیستم مادرید به شرح ذیل علائم خود را در کشورهای موردنظر خویش ثبت نمایند:

1-     با مراجعه به آدرس اینترنتی WWW.WIPO.INT جهت دریافت اطلاعات مربوط به ثبت و فرم تقاضا (اظهارنامه) و محاسبه هزینه‌ها (Fee Calculation)

2-     یک برگ نامه درخواست ثبت بین المللی با عنوان اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر.

3-     تصویر تصدیق ثبت داخلی نیز می‌بایست ضمیمه درخواست شود. متقاضیان باید توجه داشته باشند درخواست ثبت (تصویر یا علامت بین المللی) آن‌ها دقیقاً با تصدیق داخلی مطابقت داشته باشد.

4-     ارائه معرفی‌نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالت‌نامه رسمی وکیل برای (اشخاص حقوقی)، مراجعه مالک علامت یا وکیل ایشان با ارائه وکالت‌نامه رسمی برای (اشخاص حقیقی)

5-     تکمیل یکی از سه فرم مربوط (MM1, MM2, MM3 که از سایت WIPO گرفته می‌شود) با توجه به تقاضای ثبت در کشورهای عضو موافقت‌نامه، پروتکل یا هردو، در سه نسخه

6-     پرداخت هزینه ثبت که از طریق پر کردن فرم برآورد هزینه، موجود درسایت مذکور و به فرانک سوئیس تعیین می‌گردد (هزینه ثبت بین المللی بعد از تسلیم اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی بر مبنای تعداد طبقات و کشورهای مورد تقاضا به فرانک سوئیس به حساب WIPO قابل پرداخت است).

5252016_81930-AM_brand_Converted

مزایای استفاده سیستم ثبت بین المللی علائم تجاری(سیستم مادرید)

به‌موجب مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری (سیستم مادرید)، علامت با توجه به قوانین داخلی هر کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس وارد طریق بین المللی خود می‌شود یعنی ثبت بین المللی علائم تجاری در مرحله اول با ثبت ملی در اداره کشور مبدأ صورت می‌گیرد و سپس به‌صورت خودکار با تعیین کشورهای مورد نظر در سطح  بین المللی انجام می‌شود امتیاز این سیستم این است که متقاضی با تسلیم یک اظهارنامه بین المللی از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو می‌تواند در صورت تمایل در 85 کشور عضو موافقت‌نامه و پروتکل مادرید یا تعدادی از آن‌ها بسته به انتخاب خود حمایت از علامت تجاری خود را درخواست و کسب نماید.

بنابراین مزیت استفاده از آن در ساده، ارزان و مؤثر بودن آن است یعنی تنها به‌وسیله یک تقاضانامه بین المللی واحد به یک زبان (فرانسه، انگلیسی یا اسپانیولی) و پرداخت یک تعرفه به فرانک سوئیس، تحصیل و تأمین حمایت از علائم تجارتی یا خدماتی در کشورهای تعیین شده در فرم درخواست میسر می‌گردد. همچنین درصورتی‌که هرگونه تغییری در علامت ثبت مبدأ از طرف دارنده آن صورت گیرد از قبیل تغییر نام، آدرس، مالکیت، تمدید و غیره می‌توان با تکمیل برگه‌های مربوطه و پرداخت هزینه‌ای اندک تغییرات مزبور را در سطح بین المللی اعمال نمود.

دیگر اینکه اداره مبدأ نیز از انجام طبقه بندی کالاها و خدمات و انتشار علائم در روزنامه رسمی کشور متبوع خویش بی نیاز است. در واقع ثبت بین المللی مجموعه ‌ای از ثبت‌های ملی طبق مقررات داخلی هر کشور تعیین شده، است.

خلاصه موافقت‌نامه و پروتکل مادرید

اولین اقدام جهت حمایت از علامت تجارتی و برخورداری از حقوق مرتبط با آن ثبت علامت در بعد داخلی ) ملی (طبق کنوانسیون پاریس است. با نگرشی بر تاریخچه این کنوانسیون در خصوص حمایت از مالکیت صنعتی درمی‌یابیم که به‌منظور حمایت از علائم تجارتی در سطح بین المللی به‌موجب کنوانسیون مزبور صاحب علامت (شخص حقیقی یا حقوقی) می‌بایست به‌طور جداگانه تعدادی تقاضانامه را در ادارات کشورهای مختلف عضو به زبان‌های گوناگون با پرداخت هزینه‌های متفاوت و صرف زمان طولانی، تودیع نماید. به همین منظور جهت تسهیل روند ثبت بین المللی و تحصیل حقوق ناشی از آن تعدادی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس اتحادیه بین المللی را جهت حمایت از مالکیت صنعتی در راستای کنوانسیون مزبور تشکیل داده و در آن سیستم مادرید را به‌عنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجارتی تصویب نمودند. این سیستم شامل دو معاهده موافقت‌نامه مادرید مورخ 1891 و پروتکل مرتبط با آن مصوب 1989 است.

این سیستم از طریق دفتر بین المللی وایپو اداره می‌شود، هر کشور عضو کنوانسیون پاریس برای حمایت از حقوق علائم تجارتی اتباع خویش در سایر کشورها، می‌تواند عضو موافقت‌نامه، پروتکل و یا هر دو آن‌ها گردد.

اسامی کشورهای عضو سیستم ثبت بین المللی مادرید

ماداگاسکار

ایران

جمهوری چک

آنتیگوا و باربادو

ایسلند

آلمان

آلبانی

سان مارینو

دانمارک

ارمنستان

سائوتومه و پرینسپ

مقدونیه

بن ایر

سوریه

مغولستان

ایتالیا

سوازیلند

موزامبیک

ژاپن

الجزیره

نامیبیا

کنیا

استونی

اتریش

قرقیزستان

مصر

استرالیا

تاجیکستان

اتحادیه اروپا

آذربایجان

ترکمنستان

نروژ

بوسنی و هرزه گوین

ترکیه

عمان

کره جنوبی

اوکراین

لهستان

کره شمالی

اسپانیا

پرتقال

قزاقستان

فنلاند

بلغارستان

لیختن اشتاین

فرانسه

بحرین

آمریکا

انگلستان

بوتان

اوزبکستان

رومانی

بوتسوان

ویتنام

صربستان

لیبریا

زامبیا

روسیه

لسوتو

گرجستان

سودان

لیتونی

غنا

بنلوکس

لتونی

یونان

بلاروس

کوراکائو

کرواسی

سوئیس

سینت مارتین

سوئد

مجارستان

چین

سنگاپور

موروکو

ایرلند

کوبا

اسلوونی

موناکو

مونته نگرو

قبرس

اسلوواکی

مولداوی

سییرالئون


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.

برچسب ها :

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.