طراحی و بسته بندی صادراتی

طراحی و بسته بندی صادراتی محصولات شرکت دانش بنیان

مقوله طراحی صنعتی و بسته‌بندی با تأثیر در کیفیت، عملکرد، ارگونومی، شکل ظاهری، گرافیک و بسته بندی محصولات می‌تواند نقش مهمی در جلب رضایت مصرف‌کنندگان و بازاریابی محصول ایفا نماید و از همین رو، طراحی صنعتی و بسته‌بندی دارای جایگاه مهمی در بازاریابی و توسعه بازار محصولات خصوصاً در بازارهای بین‌المللی است. محصولات و تجهیزات تولید داخل عموماً به دلیل طراحی صنعتی ضعیف و یا فقدان بسته‌بندی مناسب با وجود مزیت‌های فنی و قیمتی، در ترغیب مشتریان و رقابت با محصولات خارجی مشابه عملکرد مناسبی ندارند. لذا توجه به حمایت معاونت از شرکت‌های دانش ‌بنیان جهت توسعه بازارهای صادراتی محصولات خود، ارائه این خدمات در سبد خدمات کریدور در دستور کار قرار گرفته است. شرکت‌های دارای تأییدیه دانش بنیان می‌توانند از خدمات طراحی صنعتی بر مبنای روند ذکر شده در این آیین‌نامه استفاده نمایند.

فهرست خدمات مورد حمایت شرکت دانش بنیان

میزان حمایت شرکت دانش بنیان

حمایت از بسته‌بندی صادراتی شرکت دانش بنیان

حمایت طراحی صنعتی از شرکت دانش بنیان

شرایط و نحوه اعطای حمایت به شرکت دانش بنیان

آشنایی با مفاهیم طراحی محصول

img35

فهرست خدمات مورد حمایت شرکت دانش بنیان

خدمات طراحی صنعتی شامل مشاوره ساخت، طراحی، طراحی محصول، بسته‌بندی، قالب‌سازی، طراحی و ساخت، مورد حمایت قرار می‌دهد. حرفه طراحی صنعتی، در پی انقلاب صنعتی در اروپا و بر اساس یک ضرورت بوجود آمد. تا پیش از رخداد انقلاب صنعتی، محصولات و کالاهای مصنوع مورد استفاده مردم، توسط هنرمندان و پیشه وران با استفاده از روشهای دستی و نه ماشینی و در مقیاس محدود ساخته می‌شدند. با ظهور ماشین و پدید آمدن روشهای تولید ماشینی، چهره مصنوعات دچار دگرگونی شد و مصنوعات دست ساز، آرام آرام جای خود را به مصنوعات زمختی می‌دادند که هیچ نشانی از هنر در آنها یافت نمی‌شد. همگی بدون توجه به زیبایی پیکره و صرفاً در جهت برآورده کردن نیازهای عملکردی طراحی و ساخته می‌شدند.

طراحی صنعتی به معنای تعیین ویژگی‌های کمی و کیفی کالا به منظور تولید به روش‌های صنعتی می‌باشد. همان گونه که طراحی اولین حلقه از زنجیر تولید یک کالا می‌باشد،‌ فرآیند طراحی صنعتی اولین حلقه از زنجیر تولید صنعتی یک کالا بوده و معادله‌ای است جامع برای رسیدن به وضعیت مطلوب کالا از نظر عملکرد،‌ فرم، سلیقه و تنوع‌طلبی و مد و هزینه. طراحی صنعتی حوزه‌های مختلفی مانند طراحی محصول، طراحی خودرو، طراحی دکوراسیون، طراحی محیطی و غیره را در برمی گیرد.

طراح صنعتی می‌تواند در بخش‌های مختلف صنعت و تولید مشغول به کار شود. همچنین می‌تواند به صورت مستقل و قراردادی با مشتریان مختلف کار کند.

وظایف طراح صنعتی

تحقیق درباره کاربران محصول و روش‌های مختلف استفاده از آن

طرح ایده یا ایجاد نقشه

استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای ایجاد مدل‌های مجازی طرح‌های مختلف

بررسی هزینه‌های مواد و تولید برای تعیین ملزومات ساخت

کار با سایر متخصصان برای ارزیابی اینکه آیا طرح‌هایشان در چارچوب هزینه‌هایی منطقی پاسخگوی نیاز مشتریان است یا خیر

ارزیابی ایمنی، ظاهر و عملکرد محصول برای تعیین عملی بودن طرح

ارائه طرح‌ها و نمونه‌ها به مشتریان برای تأیید

میزان حمایت از شرکت دانش بنیان

80% از هزینه‌های خدمات طراحی صنعتی و بسته‌بندی مطابق با ماده 1 به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار شرکت‌های واجد شرایط قرار می‌گیرد.

نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی شامل دوره تنفس، تعداد اقساط و مبلغ هر قسط بر اساس قیمت محصول، تیراژ تولیدی شرکت و میزان صادرات موفق آن محصول توسط کریدور تعیین می‌شود.

پرداخت تسهیلات به طرح منوط به نظر کمیته داوری طراحی صنعتی بوده و حداکثر تسهیلات معاونت برای هر شرکت دارای تأییدیه معادل 500 میلیون ریال است.

در صورت تأیید عملکرد شرکت در اجرای طرح و کیفیت طراحی نهایی بر مبنای ارزیابی صورت گرفته توسط کریدور، بخشی از مبلغ وام تا سقف 35% از تسهیلات پرداخت شده (معادل حداکثر 175 میلیون ریال) بصورت بلاعوض به شرکت بخشیده می‌شود.

حمایت از بسته‌بندی صادراتی شرکت دانش بنیان

در عصر حاضر که جهان به سوی گستردگی ارتباطات حرکت می‌نماید و از آن جهت که وسعت آگاهی و رشد تصورات و ذهنیات بشری در برابر پیشرفت تکنولوژی از یک سو و وسایل ارتباطات جمعی از سوی دیگر جایگاه خاصی پیدا کرده است.

 با توجه به تغییرات وسیع و متنوع امروزی خواهی نخواهی با یک حجم انبوهی از تابلوها، بسته بندی‌های متفاوت کالاها و ابزارهای تبلیغاتی رو به رو هستیم. تبلیغات مخصوصاً طراحی بسته بندی‌ها، امروزه نظر افراد بی شماری را به خود معطوف می‌نماید و طراحی بسته بندی را به یکی از مشاغل و عناصر سودآور تبدیل نموده. نه تنها معرفی خدمات و کالاها بلکه یک فعالیت خیرخواهانه نیز بدون تبلیغ مؤثر و وسیع امکان پذیر نمی‌باشد.

مطمئناً پیشرفت فن آوری های روز در دنیا در همه شرایط زندگی افراد مختلف بی تأثیر نبوده و هم زمان با این فرآیند، توسعه ابزارها در رسانه‌ها نیز توانسته به تبادل و انتقال اطلاعات به صورت وسیعی کمک نماید. این موضوع مشهود است که استفاده از این وسایل امری لازم و جدی است. یکی از این ابزار مهم و حیاتی، طراحی بسته بندیمی باشد که بیشتر با افراد مختلف در تماس است و نقش مهمی در جهت انجام وظایف خود به عهده دارد.

طراحی بسته بندی در واقع معرفی بهتر کالا، اطلاع رسانی و جلب مشتری به خرید کالا. ما طراحی بسته بندی‌هایی داریم که به عنوان یک فروشنده عمل می‌نمایند زیرا بدون حضور حتی یک فروشنده کالا می‌تواند خود را به خوبی به مخاطب خود عرضه نماید و طراحی بسته بندی به عنوان اولین عنصر ارتباطی با مخاطب بازار هدف می‌تواند نقش مهمی در افزایش فروش برندسازی ایفا نماید.

طراحی بسته بندی در مجامع مختلف دارای تعاریف مختلف و جامعی می‌باشد، اما در یکی از کاملترین تعاریف به عنوان یک شبکه هماهنگ تعریف می‌شود که هدف آن فراهم نمودن شرایط جهت حمل بهینه، توزیع مناسب، انبارکردن، فروش و مصرف بهینه می‌باشد.

طراحی بسته بندی یک عملیات پیچیده و حساس می‌باشد. همچنین از زوایای دیگری همچون پویایی، علمی، هنری و غیره نیز برخوردار می‌باشد. در سطح اولیه بسته بندی کارکردهایی همچون نگهداری از کالا، حمل و نقل، اطلاع رسانی را شامل و همچنین عناصری خدماتی را نیز در خود جای داده. ماهیت بازاریابانه بسته بندی خود یکی از مهمترین کارکردهای بسته بندی می‌باشد و در هنگام طراحی بسته بندی باید توجه ویژه‌ای به آن نمود.

کارکردهای طراحی بسته بندی حرفه‌ای نیازمند تخصص‌های مهندسی، بازاریابی، روانشناسی و طراحی گرافیک می‌باشد. بطور کلی متخصصان طراحی بسته بندی نیازمند دانش‌هایی در زمینه هنری و انگیزشی می‌باشند.

طراحی بسته بندی مناسب به بسته بندی گفته می‌شود که حجمی را در خود جای می‌دهد و پلی بین تولید انواع بسته بندی و بازار هدف می‌باشد.

طراحی بسته بندی تشکیل شده از بستن اشیایی گوناگون در یک جعبه، طراحی بسته بندی به هر نوع محصولی از هر مواد تشکیل دهنده با هر نوع ساختاری است که بتواند به عنوان بسته‌ای برای مقاوم سازی، حمل و نقل جابه جایی و تحویل و ارائه خوب کالا از ماده خام گرفته تا محصول نهایی را از تولید کننده به بازار نهایی برساند.

طراحی بسته بندی خوب، شامل طراحی بسته بندی است که از محصول شما در طی حمل و نقل، انبار داری، قفسه مغازه و در منزل مشتریان مراقبت کند. تا زمانی که توزیع محصول را در زمان و محل مناسب ارائه کند. طراحی بسته بندی از روش فراهم نمودن یک سیستم مناسب از محافظت در مقابل شکستگی، فاسد شدن، گم شدن وسایل اضافه به ارزش محصول اضافه می‌نماید. ویژگی‌های یک بسته بندی مناسب و خوب را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم نمود.

1- آسان نمودن کاربری محصول:طراحی بسته بندی عملکرد مناسبی برای افراد درگیر در توزیع جهت آسان نمودن ارائه، فراهم می‌نماید که شامل لیبل، نحوه مصرف و استاندارد بودن و دیگر موارد می‌باشد. در بازاریابی محصول، در عصری که رقابت بین شرکت‌های تولیدی مختلف بسیار زیاد و تنگاتنگ می‌باشد. طراحی بسته بندی نقشی مهم در ارائه محصول ایفاد می‌نماید و می‌تواند در شناخت محصول شرکت در بازارهای آشفته مؤثر واقع شود.

2-اطلاعاتی که باید در یک طراحی بسته بندی آورده شود:که این امر نیاز به تخصص‌های متعددی دارد زیرا با روح روان مشتری سر و کار دارد. همچنین این اطلاعات با پیشرفت زمان ابعاد وسیعتری را به دنبال دارد. ابعادی همچون زمان استفاده، رنگ، نحوه حمل و نقل، قیمت، مواد تشکیل دهنده و نحوه استفاده و غیره را می‌توان بر روی بسته بندی‌های مدرن یافت.

در عصر حاضر برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی از رسانه‌های متعددی مانند کاتالوگ، پوستر، تبلیغات تلویزیونی، نمایشگاهی و غیره، استفاده می‌شود، طراحی بسته بندی یکی از آن‌ها می‌باشد. طراحی بسته بندی در این میان نقش ایجاد کننده انگیزه برای خریدار، به ویژه محصولات جدید و ایجاد تمایز بین محصولات است. در گام بعدی باید طرح و حجم زیبا و جالب باشد و در نهایت کیفیت بسته بندی نیز مهم می‌باشد. برای ایجاد تمایز دو عنصر مهم نقش ایفاد می‌کنند.

طراحی شامل طرح و نقش، رنگ، علائم روی بسته بندی، لوگو و تصاویر روی زمینه می‌شود. جهت موفقیت در ارائه محصول لازم است که رنگ طراحی بسته بندی با طبیعت و اثرات محصول ارتباط نزدیک داشته باشد. رنگ محصول حتماً نباید شاد باشد بلکه باید متمایز باشد و همچنین بسته بندی باید حرف جدیدی داشته باشد و متمایز باشد.

بسته بندی خلاقانه هنر و علم نگهداری از محصول برای نگهداری، انبار، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از محصولات می‌باشد. بسته بندی خلاقانه شامل مراحل طراحی وتولید بسته بندی خلاقانه می‌گردد. بسته بندی خلاقانه به شکل گسترده‌ای بر زندگی اثر گذار است، به شکلی که در بسته بندی خلاقانه ما در تمام محیط خود آنرا حس می‌کنیم. از بسته بندی خلاقانه در تولیدات غذایی و بسته بندی خلاقانه در محصولات دارویی تا بسته بندی خلاقانه محصولات مصرفی و بسته بندی خلاقانه محصولات صنعتی مانند بسته بندی خلاقانه محصولات شوینده همه با بسته بندی خلاقانه هستند. شرح فعالیت اصلی بسته بندی خلاقانه محافظت از کالا می‌باشد. بسته بندی خلاقانه با علامت‌های استاندارد این امکان را می‌دهد تا دانش پیدا کنیم چه نوع محصولی داخل بسته بندی خلاقانه قراردارد و شرایط نگهداری و استفاده آن چگونه است. مثلاً، جهت طراحی بسته بندی خلاقانه باید تجربه مخاطبان محصول داخل بسته بندی خلاقانه و این موضوع که مخاطبین بازار هدف به چه شکل از محصول استفاده می‌نمایند را در رأس امور قرار دهید. لذا بسته بندی خلاقانه باید سازگار با سلامت مخاطبین نیز باشد چراکه این بسته خلاقانه پس از مصرف دور خواهد افتاد و نباید به محیط زیست صدمه‌ای وارد شود و یا محصولات تشکیل شده در داخل بسته بندی خلاقانه اشکالی وارد شود. رنگ‌ها باید از یک طرح کلی بسته بندی خلاقانه پیروی کند که با محصول همخانی داشته باشد.

خلاقیت در بسته بندی سبب افزایش فروش حرکت به سوی تمایز و همچنین این خلاقیت در بسته بندی سبب نگهداری مناسب از کالا نیز خواهد بود. خلاقیت در بسته بندی سبب خواهد شد محصول شما گاهی اوقات بدون داشتن تمایز در کیفیت محصول انتخاب گردد خلاقیت در بسته بندی عبارتند از: خلاقیت در بسته بندی رقابتی، خلاقیت در بسته بندی قانون مدار، خلاقیت در بسته بندی اجتماعی و خلاقیت در بسته بندی بر اساس فناوری. بنابر آنچه در خلاقیت در بسته بندی گفته شد تنها به شکلی می‌توان به موفقیت محصول و بسته بندی آن در بازارهای رقابتی امروز امیدوار بود که شرکت مورد نظر اجماعی از طراحی بسته بندی را به شکل خلاقیت در بسته بندی خود اعمال نماید.

محصولات دانش ‌بنیان صادراتی که نیاز به بسته‌بندی دارند (محصولات پودری یا مایع)، در صورت ایجاد تغییرات در جهت بهبود ظاهر و کیفیت بسته‌بندی موجود در راستای ورود به بازارهای بین‌المللی، مورد حمایت کریدور صادرات قرار می‌گیرند.

csm_export_packing_7749efe50b

حمایت طراحی صنعتی از شرکت دانش بنیان

طراح صنعتی به تغییر و توسعه موارد مربوط به محصولات تولیدی مانند خودرو، لوازم خانگی و اسباب بازی می‌پردازد. به عبارتی با تغییر و شکل دهی یک محصول، آن را طوری طراحی می‌کند که برای افرادی که از آن استفاده خواهند کرد و یا صنعتی که آن را تولید می‌کند، مناسب‌تر و بهتر باشد. مثلاً با ایجاد تغییراتی در یک صندلی هم زیبایی و هم راحتی آن را افزایش می‌دهد.

طراح صنعتی هنر، تجارت و مهندسی را برای ایجاد محصولات مطلوب و مورد نیاز روزانه افراد با هم ترکیب می‌کند. طراح صنعتی معمولاً روی گروه خاصی از محصولات مانند محصولات الکترونیکی، اسباب بازی، وسایل منزل، تجهیزات پزشکی و غیره کار می‌کند. او تصور می‌کند که مشتریان چگونه از یک محصول استفاده کرده و بر اساس آن طرح‌های مختلف را آزمایش می‌کند.

طراح صنعتی اغلب با مهندسان، متخصصان تولید و متخصصان بازاریابی برای استفاده از تخصص آنها در طرح‌های خود و مشخص کردن عملی بودن آنها همکاری می‌کند. برای مثال او از متخصص بازاریابی برای برنامه ریزی و توسعه برنامه‌های بازاریابی طرح‌های محصولات جدید برای مشتریان استفاده می‌کند.

کامپیوترها ابزار اصلی طراح صنعتی است. او با کمک نرم افزارهای مربوطه ایده‌های خود را طراحی کرده و در صورت لزوم به راحتی می‌تواند تغییرات لازم را ایجاد و جایگزین‌های مختلف را به کار گیرد. اگر کار طراح صنعتی در بخش صنعت و تولید باشد، همچنین با کمک کامپیوتر می‌تواند برنامه‌های لازم برای ماشین‌ها را نوشته و به آنها بدهد تا به طور خودکار محصولات را تولید کنند.

بسیاری از محصولات تولید داخل، ظاهر مناسب و مشتری پسندی ندارند و جهت ورود به بازارهای بین‌المللی و رقابت با محصولات خارجی، نیاز به طراحی صنعتی مجدد دارند، کریدور صادرات از طراحی صنعتی محصولات دانش ‌بنیان صادراتی جهت ورود به بازارهای جهانی حمایت می‌کند.

Compack-1.4-1

شرایط و نحوه اعطای حمایت به شرکت دانش بنیان

تناسب و اولویت خدمات طراحی صنعتی با نیازهای شرکت و محصول بایستی به تأیید کریدور برسد.

80% از هزینه‌های خدمات طراحی صنعتی به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار شرکت‌های واجد شرایط قرار می‌گیرد.

نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی شامل دوره تنفس، تعداد اقساط و مبلغ هر قسط بر اساس قیمت محصول، تیراژ تولیدی شرکت و میزان صادرات موفق آن محصول توسط کریدور تعیین می‌شود.

پرداخت تسهیلات به طرح منوط به نظر کمیته داوری طراحی صنعتی بوده و حداکثر تسهیلات معاونت برای هر شرکت دارای تأییدیه معادل 500 میلیون ریال است.

در صورت تأیید عملکرد شرکت در اجرای طرح و کیفیت طراحی نهایی بر مبنای ارزیابی صورت گرفته توسط کریدور، بخشی از مبلغ وام تا سقف 35% از تسهیلات پرداخت شده (معادل حداکثر 175 میلیون ریال) بصورت بلاعوض به شرکت بخشیده می‌شود.

تناسب و اولویت خدمات طراحی صنعتی با نیازهای شرکت و محصول بایستی به تأیید کریدور برسد. در مورد خدمات مرتبط با این آیین‌نامه، تسهیلات و حمایت‌ها، در حین عقد قرارداد بین متقاضی و کارگزار و بر اساس زمانبندی مندرج در قرارداد و در هر مرحله پس از تأیید شرکت به کارگزار پرداخت خواهد شد. لذا شرکت‌های متقاضی واجد شرایط، می‌توانند پس از ارسال درخواست کتبی و ضمیمه نمودن مستندات لازم (شامل اسناد هویتی و رزومه کارگزار، نمونه قرارداد یا پروپوزال کارگزار، پیش‌فاکتور خدمات و غیره) از تسهیلات و حمایت‌های موضوع این آیین‌نامه استفاده نمایند.


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.

برچسب ها :

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.