مشاوره صادرات محصولات دانش بنیان

مشاوره صادارت محصولات دانش بنیان

صادرات محصولات دانش بنیان نیازمند تعریف فرآیندی کارآمد است که در چارچوب مشخصی محقق می‌گردد. لذا نخستین گام صادراتی شناخت پیش‌نیازهای صادراتی و مرتفع ساختن آن‌ها به منظور پر رنگ شدن و مشخص شدن چارچوب فرآیند صادراتی می‌باشد. عارضه‌یابی و تدوین نسخه صادراتی امریست که با حضور در بازارهای بین‌المللی و کسب تجربه امکان‌پذیر می‌باشد و از آنجایی‌ که این مهم برای شرکت‌های دانش بنیانی که در برنامه ورود به بازارهای بین‌المللی را دارند، روندی زمان‌ بر و هزینه‌ بر است، کریدور بخشی از این موضوع را در قالب تدوین نسخه صادراتی تسهیل می‌نماید. همچنین با توجه به اینکه آشنایی با قوانین تجارت، بازاریابی بین‌المللی و فرآیندهای صادرات محصولات و دسترسی به منابع اطلاعاتی مرتبط با این حوزه‌ها از جمله نیازهای اولیه شرکت‌های دانش ‌بنیان در مسیر توسعه صادرات است. معاونت به منظور توسعه صادرات شرکت‌ها، تأمین این اطلاعات را بصورت جامع در بخش پیشخوان مشاوره صادرات در نظر گرفته است.

میزان و نحوه حمایت صادرات

فهرست خدمات کریدور صادرات

مشاوره حمل و نقل

گردش کار حمایت صادرات

مشاوره انتقال و حواله ارزی

مشاوره صادرات و تدوین برنامه صادراتی

اصطلاحات و ماده‌های انواع قرارداد تجاری بین المللی

مشاوه تدوین قراردادهای بین‌المللی

نمونه قرارداد بین المللی خرید و فروش بین المللی

bigstock-Abstract-Compass-Needle-Pointi-68392213-754x400

فهرست خدمات کریدور صادرات

مشاوره و ارزیابی پیش‌نیازهای متقاضی به منظور تهیه نسخه صادراتی مبتنی بر نیازسنجی

اعلام ترکیب صادراتی و وارداتی کشورهای مختلف

ارائه اطلاعات تعرفه ورود کالا به کشورهای مختلف

شناسایی مقدماتی بازارهای هدف

ارائه اطلاعات نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی

راهنمایی در زمینه استفاده از کمک‌ها و یارانه‌های صادراتی

ارائه مشاوره مقدماتی در زمینه قوانین و مقررات مرتبط با صادرات

معرفی واردکنندگان کالای مورد نظر در کشورهای هدف

معرفی منابع اطلاعاتی معتبر در بازارهای هدف صادراتی

معرفی اشخاص حقیقی و حقوقی مجرب فعال در حلقه‌های مختلف زنجیره صادرات

سایر موضوعات مرتبط با نیازهای مرتبط با صادرات محصولات دانش بنیان

bigstock-businessman-hand-writ_11521567

میزان و نحوه حمایت صادرات

هزینه خدمات مشاوره‌ای مذکور در ماده یک برای شرکت‌های دانش ‌بنیان با شرایط مذکور در این دستورالعمل از سوی معاونت تأمین می‌گردد.
سقف سالانه استفاده رایگان از خدمات پیشخوان مشاوره صادرات برای شرکت‌های دانش بنیان، معادل 20 ساعت (حداکثر معادل 40 میلیون ریال) است. استفاده از خدمات مشاوره فراتر از 20 ساعت سالیانه، منوط به تائید کریدور صادرات و صرفاً با پرداخت حق‌المشاوره امکان‌پذیر است.

گردش کار حمایت صادرات

خدمات مشاوره به صورت حضوری، تلفنی و یا اینترنتی و بر اساس درخواست متقاضی ارائه می‌شود.
متقاضی باید درخواست خود را (با توضیح اجمالی در مسئله مورد مشاوره) بصورت آنلاین ارسال نموده و زمان مشاوره را تعیین نماید. متقاضی می‌تواند در زمان تعیین شده از خدمات استفاده نماید.
خدمات مشاوره در پیشخوان مشاوره تنها در سطوح مشاوره‌ای بوده و شامل مباحث اجرایی و پیگیری‌های بعدی نمی‌باشد. لذا شرکت‌های دانش ‌بنیان می‌توانند در صورت نیاز به تدوین گزارشات تحقیقات بازار و یا رفع سایر نیازهای صادراتی خود، بنا به تشخیص مشاور و یا اعلام نیاز شرکت، از سایر خدمات کریدور استفاده نمایند.

مشاوره حمل و نقل

ارائه مشاوره در مورد نحوه حمل کالا از راه‌های دریایی، زمینی و هوایی و ارائه راه حل‌های مناسب برای صادرات کالا و یا حمل بار نمایشگاهی توسط متخصصان در این حوزه یکی از خدمات پیشخوان مشاوره صادرات می‌باشد.
متقاضیان با توجه به نوع درخواست خود و با توجه به نوع و سایز محصولاتی که نیاز به حمل آنها به کشورهای مختلف وجود دارد، ضمن دریافت مشاوره از خدمات پیشخوان می‌توانند کلیه محصولات صادراتی خود را از طریق این مرکز ارسال نمایند. یکی از خدمات این مرکز ارائه مشاوره پیرامون نحوه ارسال کالا از مبادی عبوری و نوع حمل کالا به صورت زمینی، هوایی و یا دریایی خواهد بود.

مشاوره صادرات و تدوین برنامه صادراتی

ارائه مشاوره بمنظور شروع فرآیند صادرات، همچنین رفع ابهامات و حل مسائل شرکت‌ها در حوزه‌های عمومی صادرات و تدوین برنامه صادرات کالای شرکت‌های دانش بنیان توسط مشاوران خبره از جمله خدماتی است که به شرکت‌ها ارائه می‌گردد. ارائه این خدمات می‌تواند شرکت را در فرآیند تدوین برنامه صادرات یاری نماید.

دارا بودن یک برنامه صادراتی منسجم می‌تواند به شرکت‌ها کمک نماید تا بتوانند روند و مراحل تولیدی و تأمین محصولات خود را برنامه ریزی نموده و طبق یک سند استراتژیک اقدام به تأمین مواد اولیه جهت تولید محصولات خود نموده و بر اساس یک جدول زمان بندی شده بتوانند محصولات دانش بنیان خود را صادر نمایند.

تدوین یک سند استراتژیک و برنامه ریزی شده در قالب تدوین برنامه صادراتی می‌تواند چشم انداز روشنی را برای یک شرکت دانش بنیان به ارمغان آورده و بر اساس برنامه صادراتی ایجاد شده بتوان به اهداف کلان شرکت دست یافت.

مشاوره انتقال و حواله ارزی

همانگونه که مستحضر می‌باشید مشکلات مختلفی در بخش انتقالات ارزی وجود دارد، با توجه به وجود مبادی مختلف در انتقالات ارزی در واحد پولی دلار، یورو، پوند، درهم و غیره، دریافت مشاوره و اطمینان از راهکاری ایمن در انتقالات ارزی پیرامون فروش محصولات دانش بنیان و دریافت مبلغ ارزی آن یکی از مشکلات موجود در میان شرکت‌های دانش بنیان می‌باشد.

حضور واحد مشاوره صادرات محصولات دانش بنیان کمک می‌نماید تا با بهره گیری از دانش تجربی نحوه انتقال ارز از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مطمئن، میزان ریسک صادارت و معاملات بین المللی کاهش یابد. ارائه مشاوره در زمینه نحوه انتقال ارز از طریق بانک‌ها و صرافی‌ها یکی از خدماتی است که توسط مشاوران مجرب در این حوزه به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌گردد.

مشاوه تدوین قراردادهای بین‌المللی

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش بنیان در صادرات محصولات دانش بنیانی عدم وجود دانش فنی در عقد قراردادهای بین المللی و عدم شناخت قواعد و قوانین بین المللی می‌باشد. وجود قوانین مختلف در کشورهای مختلف جهت ورود کالاها به آن شرکت‌ها، نحوه عقد قراردادهای مشترک و انفرادی و دانستن ملزومات و مفاد قراردادی از قبیل پیشنهاد، تفکیک پیشنهاد از مذاکرات مقدماتی، خاتمه قرارداد، قبول، قبول مشروط، رد قبول، پیشنهاد بدون ذکر مهلت برای قبول، مواردی هستند که لزوم وجود یک مشاور را در تدوین اینگونه قراردادها اجباری خواهد ساخت.
تهیه و تدوین قراردادهای بین‌المللی یکی از مسائل مهم در امر صادرات می‌باشد که کریدور صادرات مشاوره در مورد نحوه تنظیم بندها و شروط قراردادهای بین‌المللی را توسط مشاوران مجرب به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌دهد.
جهت آشنایی با برخی از قراردادهای بین المللی و مفاد و ماده‌های اینگونه قراردادها دو نمونه قرارداد قابل ویرایش جهت دریافت و آشنایی ذکر می‌گردد.cleaning-business-consultant

اصطلاحات و ماده‌های انواع قرارداد تجاری بین المللی

فورواردر با توجه به وظایف و مسئولیت‌هایی که دارد بایستی احاطه کاملی به کلیه تجارت بین المللی اعم از قراردادهای بین المللی، اصطلاحات تجاری، مقررات و اسناد مورد استفاده در حمل و نقل داشته باشد. قرارداد فروش، قرارداد حمل و قرارداد بیمه از جمله مهم‌ترین قراردادها در تجارت بین المللی می‌باشند که فی مابین خریدار و فروشنده و اشخاص ثالث مانند حمل کننده یا فورواردر منعقد می‌گردد.
این قراردادها و کلیه مکاتبات و مخابرات تجاری از مبانی مشترکی پیروی می‌نمایند که به اینکوترمز Incoterms معروف می‌باشد و عدم اشنایی با آن امکان دارد مشکلات عمده‌ای ایجاد نماید. اسناد تجاری و حمل تا حدود زیادی یکنواخت گشته و آشنایی با آنها و مقررات و کنوانسیون‌های بین المللی حاکم بر آن‌ها لازمه فعالیت در تجارت بین المللی و بخصوص برای فورواردرها را تشکیل می‌دهند، به اختصار بیان می‌گردند.

قراردادهای تجاری

هر معامله تجاری حداقل بین دو طرف، خریدار و فروشنده انجام می‌شود. انجام بدون مشکل هر معامله تجاری بین المللی مستلزم انعقاد چند قرارداد مستقل و در عین حال مرتبط می‌باشد که هر کدام نقش جداگانه‌ای ایفا می‌نمایند. مهم‌ترین این قراردادها، قرارداد فروش، حمل و قرارداد بیمه می‌باشند.

قرارداد فروش Contract of Sale

قرارداد فروش، قراردادی است که شرایط اصلی معامله، شاما توافق طرفین در مورد انجام معامله، موضوع معامله و شرایط و قیمت آن را مشخص می‌نماید؛ به عبارت دیگر قراردادی است که تعهدات و حقوق طرفین را تعیین می‌کند. این قرارداد ممکن است کتبی یا شفاهی باشد. مثال ذیل انعقاد یک قرارداد جهت یک معامله ساده را نشان می‌دهد.
فردی (خریدار) از مغازه‌ای (فروشنده) در خواست یک کیلو کالا (پیشنهاد خرید) می‌نماید. فروشنده مقداری کالا وزن نموده (توافق با فروش) و بهای آن را به خریدار اعلام می‌کند (قیمت). خریدار پول کالا را پرداخت (عوض) و کالا را دریافت می‌نماید (تاریخ و محل اجرای تعهد) و کالا را شخصاً به منزل حمل می‌کند.
هنگامی که معامله‌ای در سطح بین المللی انجام گیرد، به سادگی فوق نیست و پیچیدگی‌های خاص پیدا می‌کند که می‌بایستی در قرارداد مورد توجه قرار گیرد. قرارداد فروش علاوه بر موارد فوق شرایط کلی انجام معامله را نیز مشخص می‌نماید که عمده‌ترین آنها به شرح ذیل است:

تاریخ اجرا Data if Fulfilment که معمولاً تاریخ حمل کالاست.

محل اجرا Place of Fulfilment که ممکن است نقطه شروع حمل کالا باشد.

گواهی انجام معامله Evidence of Fulfilment که می‌تواند بار نامه امضا شده باشد.

گواهی اتمام معامله Evidence of Compliance که معمولاً همان سیلهه تجاری است.

سایر مواردی که معمولاً در یک قرارداد فروش درج می‌گردد به شرح ذیل می‌باشد:

مشخصات کالای مورد معامله شامل مشخصات فنی و کیفیت کالا

نحوه حل اختلاف، قانون و محاکم صالحه در صورت بروز اختلاف

شرایط تحویل

شرایط و چگونگی پرداخت بهای معامله

چگونگی اخذ و نوع ضمانت نامه‌های مربوط در صورت لزوم

شرایط مربوط به فورس مازور

گونگی انجام بازرسی کمی و کیفی کالا

چگونگی خاتمه قرارداد

قرارداد حمل :

قراردادی است که چگونگی حمل کالا را مشخص می‌کند و در مواردی که مسئولیت حمل به عهده فروشنده است به وسیله فروشنده و براساس شرایط قرارداد فروش با حمل کننده منعقد می‌گردد، مبنی بر اینکه کالا را در مقصد مشخصی به خریدار تحویل دهد. انعقاد قرارداد حمل بسگی کامل به شرایط خرید دارد و شرایط خرید مشخص می‌نماید که حمل به عهده خریدار است یا فروشنده، به عبارت دیگر کدام یک می باستی قرارداد حمل را منعقد نمایند. در قرارداد حمل معمولاً موارد ذیل درج می‌گردد

مشخصات طرفین قرارداد

موضوع قرارداد که عبارت است از حمل کالا با ذکر مشخصات آن

تعهدات فورواردر یا حمل کننده

تعهدات صاحب کالا

تعهدات فورواردر یا حمل کننده

تعهدات صاحب کالا

نعیین برنامه حمل شامل زمان بندی مربوطه و مسیر حمل

نحوه پرداخت بهای قرارداد

چگونگی حمل کالا، آیا حمل به دفعات و حمل از یک وسیله حمل به وسیله حمل دیگر مجاز است یا خیر؟

ضمانت اجرای قرارداد و ضمانت نامه‌های مورد لزوم

نوع بیمه و مبلغ آن

سایر شرایط شامل فورس ماژور، نحوه حل اختلاف و غیره

مدت اجرای قرارداد

قرارداد بیمه Contract of Insurance

در قرارداد بیمه چگونگی پوشش بیمه‌ای در مقابل ریسک‌های مربوطه مشخص می‌گردد. در این مورد نیز مسئولیت انعقاد قرارداد بستگی به شرایط خرید دارد.

اصطلاحات تجاری

همان طور که عنوان شد انعقاد قرارداد خرید احتیاج به مشخص شدن شرایط خرید دارد که در گذشته این شرایط براساس عرف محل تعیین می‌کردید. با گسترش و توسعه تجارت بین المللی احتیاج به شرایط مشخص ومدونی بوجود آمد که این امر به وسیله اتاق بازرگانی بین المللی در سال 1936 تدوین شد و incoterms نام گرفت. آخرین تجدید نظر در این در این مجموعه در سال 2000 به عمل آمده و آنچه امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مجموعه می‌باشد.

اهداف اینکوترمز Incoterms

هدف عمده اینکوترمز عبارت است از ایجاد یک سلسله مقررات در رابطه با اصطلاحات مورد استفاده در تجارت بین المللی به نحوی که برای هر اصطلاح مفهوم مشخصی وجود داشته باشد.

تفاوت در تفسیر اصطلاحات مورد استفاده در تجارت بین المللی در کشورهای مختلفی و سیستم‌های تجاری متفاوت همواره یکی از علل ایجاد اختلاف بین تجار در سطح بین الملل بوده است. مقررات اینکوترمز با تعاریف استاندارد و یکسانی که از این اصطلاحات به عمل آورده به یکی از اهداف عمده خود که همانا استاندادر نمودن این اصطلاحات در سطح بین المللی می‌باشد دست یافته است.

اشکالات عمده‌ای همواره صادر کنندگان و وارد کنندگان با آن مواجه بوده‌اند شامل سه دسته به شرح ذیل می‌باشد:

قانون کدام کشور حاکم بر اختلافات است؟

مشکلات ناشی از داشتن اطلاعات نامناسب.

مشکلات ناشی از تفسیرهای مختلف در مورد اصطلاحات مورد استفاده.

استفاده از اینکوترمز مشکلات فوق زا تا حد زیادی تقلیل داده است. به طور کلی با استفاده از اینکوترمز می‌توان به سئوالات ذیل در مورد هر معامله پاسخ داد:

چه کسی بایدترتیب حمل کالا را بدهد؟

پرداخت هزینه حمل به عهده کیست؟

انتقال ریسک در چه نقطه‌ای صورت می‌پذیرد؟

مسئولیت خریدار و فروشنده تا چه میزان است؟

مطمئن‌ترین روش کدام است تا معامله به نحو بهتر انجام گیرد؟

اهمیت استفاده از اینکوترمز برای طرفین معامله:

یکنواختی: با استفاده از مقررات اینکوترمز طرفین مقررات یکنواختی را می پذیرندو تفسیرهای مختلف حقوق محلی خود را در نظر نمی‌گیرند.

اطمینان: طرفین با اطمینان کامل مبنی بر اینکه طرف مقابل چه تعهداتی دارد وارد معامله می‌شوند. همچنین مشخص می‌گردد هر کدام چه مدارکی را باید تهیه و چه مدارکی را باید دریافت نمایند.

انعطاف: مقررات اینکوترمز همواره با پیشرفت مخابرات و حمل و نقل مورد بررسی قرار می‌گیرد و در مواقع لازم در مفاد آن تجدید نظر می‌شود.

تعیین حقوق و وظایف طرفین معامله- با استفاده از اینکوترمز نحوه تحویل و تحول کالا، نقطه انتقال ریسک، نحوه توزیع هزینه‌ها و چگونگی حمل کالا کاملاً مشخص می‌شود و طرفین از وظایف خود در این موارد دقیقاً با اطلاع می‌باشند.

اسناد تجاری و حمل

در اینجا لازم است اشاره مختصری به اسناد تجاری به عمل آید. در معاملات تجاری عموماً اسنادی به شرح ذیل صادر می‌گردد:

سیاهه تجاری Commercial invoice

سیاهه تجارتی سندی است که فروشنده کالا به نام خریدار صادر و همواره سایر اسناد برای او ارسال می‌نماید، این سند دال بر حصول توافق بین خریدار و فروشنده نسبت به معامله معینی است که حاوی اطلاعات ذیل می‌باشد:

نام و آدرس فروشنده

نام و آدرس خریدار

مبدأ و مقصد کالا

نام و آدرس خریدار

شرایط تحویل کالا

نوع کالا و مشخصات آن

نوع و تعداد بسته بندی

قیمت واحد کالا

سیاهه تجاری اداری انواع ذیل می‌باشد:

سیاهه گواهی شده Certified Invoice

سیاهه‌ای است که بوسیله مقامی ذیصلاح مانند اتاق بازرگانی محل تائید شده باشد. در صورتی که ارزش کالا مورد تائید قرار گیرد Certificate of Value نامیده می‌شود.

سیاهه کنسولی Consular Invoice

سیاهه‌ای است که مورد تأیید مقامات کنسولی کشور خریدار قرار می‌گیرد تا مشخص شود کالای مذکور قانوناً اجازه ورود به کشور را دارد.

پیش فاکتور Proforma Invoice

سیاهه اولیه‌ای است که قبل از انجام معامله از طرف فروشنده صادر می‌شود و مشخصات کالا و مظنه آن را عنوان می‌نماید. پیش فاکتور پیشنهاد قطعی فروشنده در مورد فروش کالا با قیمت عنوان شده ظرف مدت معینی هست.

گواهی مبدأ Certificate of origin

سندی است که توسط فروشنده صادر می‌شود و در آن کشور سازنده کالا مشخص و مورد تائید قرار می‌گیرد و معمولاً توسط اتاق بازرگانی کشور مربوط تائید می‌شود.

صورت بسته بندی Packing List

اگر کالا بسته بندی باشد صورت بسته بندی مورد احتیاج است در این صورت مشخصات کالا و تعداد بسته‌ها ذکر می‌شود تا موجب سهولت در کار گمرک گردد.

گواهی بازرسی Inspection Certificate

این گواهی توسط مؤسسات بازرسی کننده که کالا را از نظر کمی و کیفی بازرسی می‌کنند صادر می‌گردد. خریداران جهت جلوگیری از ضرر و زیان تقاضای بازرسی کالا را به وسیله مؤسسات مستقل می‌نمایند که یکی از اسناد مورد لزوم بازرسی این مؤسسات می‌باشد.

بارنامه Bill of Lading

مهم‌ترین سند حمل بارنامه هست. ((بارنامه سندی است دال بر عقد قرارداد حمل، که حمل کننده یا نماینده وی پس از دریافت کالا برای حمل آن از یک نقطه (مبدأ محل) به نقطه دیگر (مقصد حمل) با وسیله حمل مورد توافق (کشتی، کامیون، راه آهن، هواپیما، و یا ترکیبی از آن‌ها) در مقابل کرایه حمل مشخص صادر می‌نماید)). مهم‌ترین ویژگی بارنامه این است که می‌تواند قابل انتقال باشد و به عنوان سند مالکیت محسوب گردد، اگر این ویژگی را نداشته باشد راه نامه Waybill نامیده می‌شود. بارنامه حاوی اطلاعات ذیل هست:

شماره بارنامه

نام و آدرس فرستنده و گیرنده کالا

نام یا شماره وسیله حمل، شماره سفر یا شماره پرواز

نام مبدأ بارگیری کالا و مقصد تحویل کالا

مشخصات و تعداد بسته‌های کالا

شرح، وزن و ابعاد کالا

نحوه پرداخت کرایه حمل (پیش‌پرداخت یا پرداخت در مقصد)

تعداد نسخ اصلی صادر شده

تاریخ حمل و تاریخ صدور بارنامه

امضا حمل کننده یا نماینده مجاز وی

بارنامه معتبر دارای ویژگی‌های ذیل می‌باشد:

تاریخ صدور بارنامه و سایر اسناد حمل باید پس از تاریخ گشایش و ابلاغ اعتبار باشد.

نحوه پرداخت کرایه حمل باید در بارنامه قید گردد.

بارنامه ممکن است به حواله کرد To The Order Of صادر شود

بارنامه بایستی حاکی از بارگیری کالا بر روی وسایط حمل On Board باشد.

بدون قید و شرط Clean Bill of Lading باشد.

می‌بایستی در نسخ کامل Full Set صادر شود.

نمونه قرارداد بین المللی خرید و فروش بین المللی

جهت آشنایی با قراردادهای بین المللی خرید و فروش و آشنایی بیشتر با مفاهیم قراردادهای بین المللی که یکی از نیازهای اساسی یک شرکت دانش بنیان جهت صادرات محصولات خود می‌باشد، یک نمونه قرارداد بین المللی خرید و فروش جهت دریافت در اختیار شما قرار می‌گیرد. جهت مشاهده نمونه قرارداد بین المللی خرید و فروش بین المللی که به شرکت های دانش بنیان مطالعه آن پیشنهاد می گردد در لینک زیر قابل مشاهده می باشد.

قرارداد بین المللی خرید و فروش بین المللی ( این نوشته به بخش دانشنامه لینک خواهد شد، متن فایل درون یک پست منتشر خواهد شد و لینک دانلود نسخه پی دی اف و نسخه ورد آن نیز در پایین پست قابل دانلود خواهد بود)

Sample_International_Contract


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.

برچسب ها :

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.