خدمات تسهیل فضای کسب و کار برای شرکت های خلاق

بر کسی پوشیده نیست که در سالیان اخیر، راه اندازی کسب و کار جدید و به خصوص استارتاپ های مبتنی بر خلاقیت و نوآوری به دلایل مختلف امری دشوار شده است. به جز موانع متعدد در مسیر قانونی و ثبتی برای این مجموعه ها، بسیاری از شرکت های خلاق و استارتاپ ها با مشکلات دریافت مجوز و استاندارد، استقرار، بیمه تکمیلی، مالیات و… مواجه هستند که به طور جدی سد راه توسعه آنها می شوند.

در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده است تا علاوه بر تسهیل فرایند عملکردی این شرکت ها در حوزه های مذکور، بخشی از خدماتی را که برای توسعه به موسسات و شرکت های دانش بنیان ارائه می گردد برای مجموعه های خلاق فراهم کند. نتیجه این تلاش به ارائه خدماتی مانند استقرار دفتر در منازل مسکونی، تسهیلات نظام وظیفه، استقرار در پارک های علم و فناوری و همچنین مشاوره به منظور عارضه یابی و توسعه کار  منجر شده است که شاید از نظر کمی یک پله پایین تر از همتایان دانش بنیان خود قرار داشته باشند، اما همچنان حضور آنها می تواند به شدت در حمایت از کسب و کارهای نوپا و کوچکتر موثر باشد.

نیاز به هموار شدن مسیر

خدمات تسهیل فضای کسب و کار برای شرکت های خلاق

خدمات تسهیل فضای کسب و کار

خدمات تسهیل فضای کسب و کار خلاق دومین شاخه از تسهیلات در نظر گرفته شده برای شرکت های خلاق است که از نظر تعداد کمتر از خدمات توسعه بازار و بیشتر از خدمات پشتیبانی، تأمین مالی و جدب سرمایه می باشد. ۱۹ خدمت در این زمینه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان مسئول اصلی حوزه های دانش بنیان و خلاق ارائه می شود. این سری از خدمات جایی است که تسهیلات طرح خلاق و گواهی دانش بنیان با یکدیگر هم پوشانی پیدا می کنند و بسیاری از موارد مطرح شده در این قسمت در میان دو گواهی مشترک است. مهمترین مواردی که در این قسمت مطرح می شود استقرار در پارک های علم و فناوری، استقرار در منازل مسکونی، تسهیلات نظام وظیفه، مالکیت معنوی و خدمات مالیاتی است.

اخذ گواهی دانش بنیان

مهمترین تفاوت ها با حمایت های دانش بنیان

خدمات تسهیل شرکت های خلاق

بسیاری از تسهیلات قابل ارائه به شرکت های مشمول طرح خلاق مشابه تسهیلاتی هستند که در حوزه دانش بنیان مطرح هستند. این تسهیلات مشترک اغلب ساختار حمایتی داشته و  به توسعه بازار و افزایش فروش شرکت کمک می کنند، مانند تسهیلات استقرار، وام و کمک به تبلیغات شرکت ها. اما برخی از مطرح ترین و اساسی ترین طرح های حمایتی دانش بنیان مشابه قابل توجهی در میان حمایت های خلاق ندارند و این امر می تواند در تصمیم گیری متقاضیان بسیار موثر باشد.

این موضوع قابل ذکر است که اقدام برای دریافت گواهی دانش بنیان یا خلاق کاملاً وابسته به خواسته شرکت مورد نظر در زمینه دریافت حمایت است. بعضی شرکت ها به دنبال حمایت های مالی و راه اندازی خط تولید هستند، در حالی که یک شرکت دیگر ممکن است به دنبال معافیت مالیاتی باشد و از آنجایی که این خدمت تنها در اختیار مجموعه های دانش بنیان قرار می گیرد، گواهی خلاق کمکی به این متقاضی نخواهد کرد. پس لازم است که پیش از اقدام برای دریافت تأییدیه دانش بنیان یا خلاق ابتدا داشته های محصول و خواسته های فرد حقوقی را سبک سنگین نموده و بر این اساس تصمیم گیری کنید.

نتیجه گیری

نظر به دشواری های راه اندازی کسب و کارهای خلاق و موانع سد راه رشد و نمو آنها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصمیم گرفته است با یاری رسانی به این مجموعه ها تا حد امکان فعالیت آنها را تسهیل نماید. در راستای این امر، حمایت های تسهیل فضای کسب و کار برای شرکت های خلاق در نظر گرفته شده است. این خدمات همان طور که از نام آنها مشخص است بر روی باز کردن مسیر کم دردسر و آسان برای توسعه شرکت های خلاق تمرکز می کنند و به کمک آنها شرکت های خلاق قادرند در بازه های زمانی کوتاه تر به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنند.

اخذ گواهی دانش بنیان
لطفا امتیاز خود را وارد کنید
جهت مشاوره رایگان دانش بنیان، کلیک کنید.
جهت دریافت مشاوره دانش بنیان با شماره 02126714473 تماس بگیرید.