اعطای وام بلاعوض

اعطای وام بلاعوض

وام بلاعوض شرکت های دانش بنیان

واژه بلاعوض، یک اصطلاح حقوقی است که به انجام شدن داوطلبانه و دلخواهانه یا از روی بخشش چیزی اشاره دارد. وام بلاعوض یا گرنت، بودجه‌ای است که به نهادها، موسسات، شرکت‌ها یا افراد، اعطا می‌شود. اغلب گرانت‌ها برای انجام کار یا پروژه خاصی داده می‌شوند و درجاتی از گزارش دهی را نیاز دارند. انواع پروژه‌ها (پروژه‌های عمرانی، فرهنگی، بهداشتی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی  و غیره) را می‌توان با حمایت گرانت‌ها انجام داد. به عنوان مثال (گرنت پژوهشی)، گرانتی است که برای انجام طرح پژوهشی اعطا می‌شود.

گرنت دهندگان گوناگون و متنوع‌اند مانند دولت‌ها و نهادها و سازمان‌های دولتی، صنایع و شرکتهای خصوصی، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی، NGO ها و نیز بنیادهای خیریه. البته افراد حقیقی نیز می‌توانند به عنوان گرنت دهنده مطرح باشند.

معاونت علمی ریاست جمهوری در قالب صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به اعطای وام‌های بلاعوض به فعالیت‌ها و شرکت‌های خاص نموده است.

توضیحات در رابطه با صندوق نوآوری و شکوفایی را در اینجا مطالعه نمایید.

توضیحات در رابطه با معاونت علمی ریاست جمهوری را در اینجا مطالعه نمایید.

معاونت اعطا کننده وام بلاعوض در صندوق نوآوری و شکوفایی

مواردی که به آنها وام بلاعوض تعلق می‌گیرد

شرایط و فرآیند اعطای وام بلاعوض

میزان حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان وام بلاعوض

سایر نهادهایی که وام‌های بلاعوض اعطا می‌کنند

1424340208-20-ec-loan-company

مواردی که به آنها وام بلاعوض تعلق می‌گیرد

در صورتی که شرکتی به دریافت وام‌های بلاعوض در زمینه‌های تحقیق و توسعه نیاز داشته باشد، می‌توانند از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت آن اقدام نمایند. صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و کمک به تحقیق و توسعه در زمینه‌های زیر از طریق منابع مالی خود، اقدام به اعطای وام بلاعوض به شرکت‌های دانش بنیان نموده است.

اجرای طرح‌های نوآورانه تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

توسعه ایده‌های فناورانه تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

مهندسی معکوس محصولات با تکنولوژی بالا تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

معاونت اعطا کننده وام بلاعوض در صندوق نوآوری و شکوفایی

در صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت‌های متعددی وجود دارد که هر کدام وظایفی را عهده دار هستند. این معاونت‌ها در راستای اهداف کلان صندوق در حال حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان می‌باشند. معاونت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی عبارتند از:

پمعاونت نوآوریپ

معاونت سرمایه گذاری

معاونت توسعه و پشتیبانی

معاونت تسهیلات و تجاری سازی

معاونت برنامه ریزی

برای اعطای وام بلاعوض، معاونت نوآوری عهده دار مسائل و پیشبرد کار می‌باشد.

ریاست معاونت تسهیلات و تجاری سازی: دکتر رحیمی

میزان حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان وام بلاعوض

صندوق نوآوری و شکوفایی موظف است برای طرح‌هایی که برای رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی نیاز مالی داشته باشند، تا سقف 500 میلیون ریال معادل 50 میلیون تومان وام بلاعوض اعطا نماید.

در اخبار جدیدی که از این نهاد مسئول بیان شده است، قرار بر آن شده تا میزان سقف وام بلاعوض برای شرکت‌های دانش بنیان تا 3 میلیارد ریال معادل 300 میلیون تومان افزایش یابد.

Canadian-loans (1)

شرایط و فرآیند اعطای وام بلاعوض

همانطور که پیش از این بیان شد، شرکت‌ها و افرادی که خواهان دریافت وام بلاعوض از صندوق نوآوری و شکوفایی می‌باشند، باید در قالب شرکت‌های دانش بنیان اقدام نمایند. و همانطور که ذکر شد این وام به به طرح‌های زیر تعلق می‌گیرد:

اجرای طرح‌های نوآورانه تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

توسعه ایده‌های فناورانه تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

مهندسی معکوس محصولات با تکنولوژی بالا تا رسیدن به نمونه اولیه آزمایشگاهی برای محصول جدید

برای ثبت درخواست خود کافیست نامه را به عنوان شرج درخواست خود به صندوق نوآوری و شکوفایی فکس نمایید و با شماره تلفن 42170000 تماس حاصل نمایید و فکس درخواست خود را اعلام نمایید تا موضوع در آن نهاد پیگیری شود. پس از ارسال نامه، با یکی از کارشناسان صندوق در ارتباط خواهید بود و برای بررسی‌های حضوری و میدانی، کارشناسان صندوق به همراه نیرویی متخصص در زمینه شرکت متقاضی، برای ارزیابی دقیقتر خواهند آمد و موضوع را بررسی خواهند کرد.

پس از تهیه گزارش و تصویب نهایی در کمیته صندوق، مبلغ مصوب را به متقاضی پرداخت می‌نمایند.

لازم بذکر است تا کنون اعطای وام بلاعوض برای تعداد اندکی متقاضی مصوب شده است و عموماً صندوق نوآوری و شکوفایی، علیرغم وظیفه خود علاقه‌ای برای اعطای این نوع وام را ندارد.

جهت مشاهده متن قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اینجاکلیک نمایید.

سایر نهادهایی که وام‌های بلاعوض اعطا می‌کنند

عموماً نهادهای دولتی و همینطور صندوق‌های خصوصی و یا فرشتگان کسب و کار به پرداخت وام‌های بلاعوض مشغولند و برخی برای انجام کارهای فرهنگی اینگونه وام‌ها را اعطا می‌کنند و برخی دیگر هم در غالب یارانه تولید. برخی نهادهای دیگر نیز برای حفاظت از محیظ زیست به این کار مشغولند. این ارگان‌ها و نهادهایی که در این زمینه به اعطای وام می‌پردازند به قرار زیر است:

بنیاد ملی نخبگان

کمیته امداد امام خمینی (ره)

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

شهرداری تهران

سازمان حفاظت از محیط زیست

دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

سازمان بهره وری انرژی ایران


امتیاز :
۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون نظر)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

مشاوره رایگان آنلاین

با ما راحت باشید. هر سوال و درخواستی دارید به راحتی با تماس بگیرید تا مشاوران ما به صورت رایگان به شما خدمت رسانی نمایند.


دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.